Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Podróże    
ocena

Kraj licznych wysp i wysepek, skał, koralowych raf oraz łagodnego klimatu i przyjaźnie nastawionych do turystów mieszkańców. Zapomniany przez podróżnych po wojnie domowej, od 1997 roku znów przyciąga rzesze ciekawych tego zakątka Europy osób. Mowa tutaj o Chorwacji – prawdziwej perle Morza Adriatyckiego, która dzięki nieustannie rozwijającej się infrastrukturze turystycznej i obecności wielu historycznych zabytków dołączyła do najpopularniejszych urlopowych destynacji Europejczyków.

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

sxc.hu

Większość turystów przybywających do Chorwacji za swój główny cel obiera miasta i miasteczka położone nad morzem. Warto jednak poznać także pełną historycznych zabytków stolicę kraju w Zagrzebiu. Miasto to przypomina bardziej Wiedeń lub Budapeszt, a jego atrakcje na pewno nie zawiodą miłośników historii i ciekawej architektury. Zagrzeb poszczycić się może ponad 900 letnią historią, o czym świadczy chociażby średniowieczny układ i zabytki Starego Miasta (Gornij Grad). Na szczególną uwagę zasługuje Plac Św. Marka, Pałac Bana czy XIII wieczna Kamienna Brama z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Będąc w Zagrzebiu, warto też uwzględnić w planie wycieczki ulicę Tkalčićeva (najpopularniejszy miejski deptak), znajdujące się nieopodal gwarne targowisko Dolac i katedrę Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny.

Wiele osób uważa, że najpiękniejszym chorwackim miastem jest Dubrownik. Stolica regionu Południowej Dalmacji wpisana jest na listę UNESCO, a swoim urokiem przyciąga rokrocznie miliony turystów z całego świata. Najbardziej zachwycająca jest tutejsza starówka - choć zniszczona została w wyniku trzęsienia ziemi a później walk w czasie wojny domowej, odbudowano ją z wykorzystaniem technik tradycyjnych, dzięki czemu wciąż budzi niemałe wrażenie. Obowiązkowym punktem podczas pobytu w Dubrowniku powinien być spacer wzdłuż miejskich murów, dzięki którym miasto nigdy nie  zostało zdobyte w bezpośredniej walce. Starówka kryje tak znane obiekty jak m.in. Pałac Rektorów, Wieżę Zegarową czy studnię Onufrego.

Zabytki i atrakcje turystyczne Chorwacji można by wymieniać naprawdę długo, gdyż właściwie każde miasteczko wyróżnia się czymś ciekawym i unikatowym. Na szczególną uwagę zasługują jednak wyróżniające się niezaprzeczalnymi walorami przyrodniczymi Jeziora Plitwickie i Wodospady Krka, a także malownicze rybackie porty na półwyspie Istria. Miłośnicy historii i dawnych dziejów nie zawiodą się wycieczką do znanej z antycznych pozostałości Puli, Splitu z imponującym Pałacem Dioklecjana czy świetnie zachowanego romańsko-gotyckiego ośrodka o nieco włoskim charakterze, czyli Trogiru. Oprócz licznych zabytków i atrakcji, Chorwacja urzeka też w dużej mierze tym, iż skutecznie opiera się obcym wpływom zachowując swój niepowtarzalny urok i tradycję.

ChorwacjaFot. sxc.hu

Chcielibyście wybrać się do Chorwacji? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz