Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Podróże    
ocena
Na pewno jedną z największych naturalnych atrakcji nie tak popularniej jeszcze turystycznie Czarnogóry jest Park Narodowy Durmitor chroniący florę i faunę gór o tej samej nazwie. Od niedawna wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, warty jest odwiedzin jeszcze przed tym jak zaleje go fala podróżników z całego świata.

Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

sxc.hu

Kanion Tara oferuje z kolei możliwość odbycia zapierającego dech w piersiach raftingu! Wąskie przejścia, spływy i kaskady, przepaście i strome brzegi są doskonałe dla wszystkich kajakarzy szukających przygód. Kanion ma 93 km długości i jego dno sięga głębokości 1300 m, w niektórych miejscach. Zaledwie sześć lat po ogłoszeniu Yellowstone jako pierwszego na świecie parku narodowego, na terytorium Biogradskiej góry znalazł się chroniony dekretem księcia obszar zieleni i krajobrazów, gdzie natura od dawna opiera się wpływom współczesnej cywilizacji. Czarnogóra to jednak nie tylko piękna, dzika natura, ale również ciekawe miasta. Kotor jest jednym z najpiękniejszych nadmorskich ośrodków, położonym w otoczeniu wielkich gór, które wiszą nad Morzem Śródziemnym.

BudvaFot. sxc.hu

Tutejsze wybrzeża świadczą o burzliwych dziejach i wielowiekowej cywilizacji oraz wielokulturowej mozaice, jaką jest czarnogórskie społeczeństwo. Inną wartą odwiedzin miejscowością jest Budva. Legenda mówi, że Budva założona została przez Cadmo, syna fenickiego króla Agenona, po tym jak został wygnany z Teb.

Przechadzając się wzdłuż pięknej, ścieżki nad skalistym wybrzeżem, wiejskimi drogami poprzecinanymi klifami oraz zielonymi dolinami krasowymi oraz wiecznie zielonymi lasami, można poczuć niepowtarzalny klimat tego regionu, gdzie natura współżyje z urokliwymi domkami zbudowanymi z kamienia. Na uwagę zasługuje również Klasztor Ostrog – największe sanktuarium w Czarnogórze i jeden z najbardziej znanych ośrodków kultu w Europie Południowej. Położony niezwykle malowniczo, wysoko na skalistym masywem górskim, często zawoalowane jest przez chmury i mgły, co dodaje mu dodatkowego charakteru mistycznego centrum.

Ukoronowaniem pobytu może być wypad nad Jezioro Szkoderskie, największe jezioro na Bałkanach oraz jedno z ostatnich bagien słodkowodnych. Jest to również ostatnie siedlisko pelikanów oraz największe schronienie tych bajecznych ptaków w Europie.

UWAGA!
Czarnogóra jest znacznie mniej rozreklamowana niż np. Chorwacja, co sprawia, że jest idealną destynacją dla ceniących sobie ciche, indywidualne zwiedzanie. Mimo słabiej rozwiniętej infrastruktury turystycznej oferuje noclegi w klimatycznych gospodach oraz bardzo podobne pejzaże i zabytki, co zalana tonami odwiedzających Chorwacja. Wielu podróżników, którzy odwiedzili ten kraj podkreślają, że Czarnogóra pełna jest tak samo malowniczych zakątków jak legendarne już Split czy Dubrownik.

Chcielibyście wybrać się do Czarnogóry? A może już byliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz