Co warto zobaczyć w Czechach?

Podróże    
ocena

Niezwykłe zamki, okazałe pałace i nastrojowe klasztory to tylko część tego, co turystom zaoferować może Republika Czeska. Ten niewielki kraj w sercu Europy jest jak dobry sąsiad, którego Polacy nie zdążyli jeszcze dokładnie poznać. Na jakie atrakcje zwrócić szczególną uwagę, jeżeli zechcemy to zmienić?

Co warto zobaczyć w Czechach?

fot. Michał Osienkiewicz

Zaledwie 130 kilometrów dzieli polską granicę od Pragi – czeskiej stolicy, która uznawana jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy. Warto przede wszystkim przyjrzeć się jej zabytkowemu centrum, które od blisko 20 lat figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Droga Królewska to dawny trakt koronacyjny, który dzisiaj należy do najpopularniejszych deptaków, otoczony jest wieloma zabytkami. Nad miastem górują Hradczany, czyli kompleks budynków z Zamkiem Królewskim, Starym Pałacem Królewskim oraz piękną Katedrą św. Wita. Pominąć nie można urokliwej Złotej Uliczki z kolorowymi domkami, w których swoje dzieła tworzyli pisarze i poeci. Przyjrzeć trzeba się Rynkowi Starego Miasta, gdzie występują często artyści uliczni oraz tętniącemu życiem Placowi Wacława. Obowiązkowy punkt wycieczki to również spacer zabytkowym Mostem Karola.

W położonej na zachodzie kraju Kotlinie Czerskiej znajduje się Pilzno (Plzen). Znane jako ojczyzna piwa Pilzner, miasto dysponuje gotyckim klasztorem i kościołem z XIV wieku oraz renesansowym ratuszem i mieszczańskimi kamieniczkami. Tutaj stoi też ogromna, trzecia co do wielkości na świecie, synagoga.


Potężna cerkiew to z kolei jedna z atrakcji pobliskich Karlowych Warów (Karlovy Vary). W tym pięćdziesięciotysięcznym miasteczku znajduje się jedno z wielu w regionie uzdrowisk. Nie tylko leczniczy pobyt, ale nawet zwykły spacer parkiem, wśród zdrojowej architektury, pomoże ukoić skołatane nerwy.

W Czeskich Budziejowicach (Ceske Budejovice), na południu kraju, zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Warto zobaczyć zabytkowy rynek z ratuszem oraz pochodzącą z XIII wieku Katedrę św. Mikołaja z dzwonnicą nazywaną Czarną Wieżą. W nieodległej od miasta Kotlinie Trzebińskiej znajdują się setki stawów rybnych, które służą nie tylko wędkarzom, ale również miłośnikom sportów wodnych.

Północne rejony kraju to przede wszystkim piękna przyroda. Park Narodowy Czeska Szwajcaria to kraina niezwykłych formacji skalnych: bram, baszt, iglic, tarasów i wąwozów. Bardziej znany wśród turystów jest Czeski Raj, który oprócz skalnych miast, dysponuje doskonałymi szlakami pieszymi i rowerowymi oraz miejscami wymarzonymi do wspinaczki.

Większość obszaru wschodnich Czech zajmują dwie krainy historyczne: Morawy i Śląsk Czeski. Brno to drugie co do wielkości miasto kraju, pełne gotyckich i renesansowych kościołów, pałaców i dwóch budynków ratusza. Na charakterystyczną panoramę miasta składają się dwa wzniesienia z katedrą i barokową twierdzą. Kierując się na północ od Brna, dojechać można do Morawskiego Krasu, w którym znajduje się czterysta jaskiń (tylko cztery udostępniane turystom), wąwóz i podziemna rzeka.

Na wschodzie kraju warto zobaczyć też Ołomuniec z pięknym starym miastem i odbywającymi się co roku wystawami kwiatów z całej Europy.

Co najbardziej ciekawi Was w kraju naszych sąsiadów? Wypowiedzcie się!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz