Co warto zobaczyć w Danii?

Podróże    
ocena

Kraina baśni Andersena, klocków lego i piwa Carlsberg. Dania, której zawdzięczamy więcej, niż mogłoby się wydawać, jest czasem całkowicie pomijana przez podróżujących po Europie. Tymczasem to najmniejsze z państw skandynawskich pochwalić może się wieloma atrakcjami turystycznymi.

Co warto zobaczyć w Danii?

sxc.hu

Kopenhaga jest stolicą kraju oraz centrum kultury i sztuki, życia nocnego i zakupów. To przyjazne turystom miasto gromadzi mnóstwo zabytków na niewielkiej powierzchni. Odwiedzić trzeba Nowym Port z bajecznie kolorowymi kamieniczkami, z których jedna była miejscem życia Hansa Christiana Andersena. Największym nie tylko w Danii, ale i w całej Europie, deptakiem handlowym jest ulica Stroget z budynkiem Teatru Królewskiego i gotyckim kościołem Helligands-Kirken. Turystów przyciąga również rezydencja rodziny królewskiej – zespół pałacowy Amalienborg z budynkami w stylu rokoko. Wart zobaczenia jest okazały Christiansborg – siedziba władzy parlamentarnej, a także ratusz z mechanizmem „Zegara Świata”.

Wspaniały widok na Kopenhagę roztacza się z 99-metrowej wieży Kościoła Zbawiciela.

Drugim co do wielkości miastem kraju jest Aarhus. W tym portowym centrum regionu Jutlandii Środkowej znajduje się najwyższy i najdłuższy kościół w Danii – rozciągająca się na 93 metry katedra z 96-metrową wieżą. We wnętrzu Kościoła Najświętszej Marii Panny można z kolei podziwiać zachowane średniowieczne freski. Stare Miasto w Aarhus to prezentujący rozwój budownictwa skansen z 75 historycznymi budynkami sprowadzonymi z całego kraju.

Odense to nie tylko kolejne duże miasto Danii, ale przede wszystkim miejsce urodzenia Andersena. W domu pisarza mieści się obecnie muzeum i biblioteka. Najważniejszym kościołem jest Katedra św. Kanuta poświęcona królowi Danii zamordowanemu tutaj w XI wieku. W jej wnętrzu zachował się cenny, bogato zdobiony ołtarz główny. Składa się on z około 300 złoconych figur i uważany jest za najwybitniejsze dzieło Clausa Berga. Kościół jest także miejscem pochówku kilku duńskich monarchów.

Jedną z najsłynniejszych na świecie atrakcji Danii jest, rzecz jasna, również Legoloand, ulokowany w Billund koło Frederici. Założony przez syna założyciela firmy Lego, park przyciąga nie tylko dzieci, ale też dorosłych, którzy odbywają w ten sposób sentymentalną podróż do czasów młodości. Wszystkie obiekty w parku – miniatury budynków, pojazdy, postaci – zbudowane są z milionów niewielkich klocków.

Co najbardziej urzekło Was w Danii? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz