Co warto zobaczyć w Dreźnie?

Podróże    
ocena

Panorama Starego Miasta i wód Łaby to najbardziej rozpoznawalny obraz Drezna. Chociaż stolica Saksonii jest miastem o dużej powierzchni, jej historyczne centrum można z powodzeniem poznawać spacerowym krokiem. Czego nie wolno pominąć zwiedzając Drezno?

Co warto zobaczyć w Dreźnie?

photoxpress.com

W czasie II wojny światowej miasto zostało doszczętnie zniszczone, a do dzisiaj odbudowano tylko jego część. Najważniejsze zachowane budowle znajdują w północnej części Starego Miasta, nad Łabą. Stolica Saksonii nazywana bywa „Miastem baroku” i dlatego podczas podróży pominąć nie wolno królewskiego pałacu Zwinger. Późnobarokowy zespół architektoniczny jest chlubą miasta i symbolem jego dawnej świetności.

Składa się z obszernego placu otoczonego galeriami oraz szeregiem rzeźb i fontann. W pobliżu znajduje się Rezydencja Wettinów (Rezidenzscholss) – zamek książęcy o 800-letniej tradycji. Zbombardowany w czasie wojny, jest ponownie udostępniany zaledwie od kilku lat. Mieszczą się tutaj muzea i wystawy, między innymi potężny zbiór klejnotów Zielonego Skarbca (Grunes Gewolbe).

Pomiędzy zespołami architektonicznymi wznosi się największy katolicki kościół w mieście – Katedra Świętej Trójcy (Hofkirche). To piękna barokowa świątynia, która największe wrażenie robi wieczorem, oświetlona białym światłem. Sakralną architekturę protestancką godnie reprezentuje Kościół Marii Panny (Frauenkirche), potężny budynek z białego piaskowca z okazałą kopułą. Przez wiele lat pozostawał on powojenną „trwałą ruiną”, która miała być przestrogą przed konfliktami zbrojnymi. Dla wiernych i turystów dostępny jest ponownie od 2005 roku.

W miejscu drezdeńskiej Starej Synagogi, spalonej podczas nocy kryształowej, znajduje się dzisiaj budynek Nowej Synagogi z zachowaną z pożaru pozłacaną gwiazdą Dawida nad wejściem. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie.

Dobrze rozpoznawalną drezdeńską budowlą jest również Albertinum. Pierwotnie budynek służył jako jedna z największych zbrojowni w Europie. Zachowane elementy dawnego gmachu to między innymi: sklepienie piwnicy, hala z toskańskimi kolumnami oraz dwa portale. W Albertinum mieści się dzisiaj muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki. Wchodząca w ich skład Galeria Nowych Mistrzów gromadzi dzieła malarzy romantyzmu oraz francuskich i niemieckich impresjonistów.

Ponadto w Dreźnie warto zobaczyć Operę Sempera (Semperoper), w której gmachu 800-lecie miasta świętowało 2300 gości.

Co urzeka Was w Dreźnie najbardziej? Wyraźcie swoje zdanie w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz