Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

Podróże    
ocena

Gniezno, czyli pierwsza stolica Polski była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Niewątpliwie, jest to coś, co przyciąga tych, którzy chcą poczuć oddech tamtych zdarzeń. Tym bardziej, że miasto jest jednym z punktów szlaku piastowskiego.

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

sxc.hu

Pierwszym zabytkiem, który należy zwiedzić jest katedra gnieźnieńska z relikwiami św. Wojciecha. Jej obecny kształt architektoniczny pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Znajduje się ona na Wzgórzu Lecha. Obiekt ten zaliczany jest do jednych z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski. To tutaj znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie będące dziełem sztuki romańskiej z XII wieku. W podziemiach można podziwiać najstarszy w Polsce napis nagrobkowy. Pochodzi on z początku XI wieku. Znajduje się tu jeden z największych skarbców katedralnych. Można go obejrzeć w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Katedrę gnieźnieńska można zwiedzać w dzień powszedni w godz. od 09.00 do 17.00. (od 12.00–13.00 - przerwa - odprawiana jest Msza Św.) Natomiast w miesiącach od października do kwietnia zwiedzanie kończy się o godz. 16.00. Wejście na wieżę katedralną czynne jest od 9.00 do 17.30. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne. Płaci się za wstęp na wieżę katedralną i zwiedzanie Drzwi Gnieźnieńskich. Istnieje możliwość wejścia do podziemi, ale tylko dla zorganizowanych grup.

Jeśli chodzi o pozostałe obiekty sakralne, to można się wybrać do kościoła św. Jerzego, kościoła św. Jana Chrzciciela (gotycka polichromia al secco ze scenami z życia Chrystusa, Matki Bożej i świętych), kościoła św. Trójcy, kościoła Wniebowzięcia NMP, kościoła św. Michała Archanioła, kościoła św. Wawrzyńca kościoła św. Piotra i Pawła oraz kościoła św. Krzyża.

UWAGA!

Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście bez spaceru po starówce. Tą w Gnieźnie otaczają klasycystyczne kamienice, które zostały wybudowane w XIX wieku. Na terenie miasta działają dwie placówki muzealne. Są to: Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezjalne. Warto odwiedzić, ponieważ znajdują się tam eksponaty, które pochodzą z prac wykopaliskowych oraz skarbca katedralnego.

Czy byliście kiedyś w Gnieźnie? Co spodobało Wam się najbardziej? Piszcie w komentarzu.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz