Co warto zobaczyć w Grecji?

Podróże    
ocena
Górska Grecja jest idealna do uprawiania turystyki pieszej oraz do poczucia prawdziwych wiejskich krajobrazów i życia. Królują to kozy i mini wioski. Morze Egejskie to z kolei szczególnie interesujące miejsce dla miłośników windsurfingu, sportu szeroko praktykowanego w Grecji.

Co warto zobaczyć w Grecji?

sxc.hu

Narciarze mogą korzystać z dwudziestu stacji w całym kraju. Grecja to wspaniały, południowy kraj, którego łatwo się nie zapomina. Podobnie jak Rzym i Jerozolima, Ateny wyróżniają się wspaniałą przeszłością. Widoczny z prawie wszystkich części miasta, Akropol z Partenonem to magiczne centrum religijne składające się z olbrzymich świątyń kolorowych i oświetlonych nocą, gigantycznych posągów z brązu i marmuru pokrytych złotem i wysadzanych szlachetnymi kamieniami. Obok Partenonu, którego harmonia jest niedościgniona, wznosi się Erechtheion oraz starożytny teatr Dionizosa.

PartenonFot. sxc.hu

Na północnym wschodzie od Akropolu, w starożytnej miejscowości Plaka, znajduje się najstarsza dzielnica Aten, która dzięki wąskim uliczkom zachowała swój urok. Agora (rynek), który stanowił centrum życia towarzyskiego i aktywności obywatelskiej w starożytnych Atenach, mieści się niedaleko Narodowego Muzeum Archeologicznego, gdzie można podziwiać między innymi spektakularne freski minojskie z Santoryn (Thyra). W południowej części Grecji, na Peloponezie, można doświadczyć bogatej przeszłości i różnorodności krajobrazów. Na północnym wschodzie, znajdują się tak ważne zabytki jak Epidauros, Korynt i Mykeny, a nieco dalej Mistra, bizantyjskie miasto duchów z opustoszałymi miastami pokrytymi freskami.

Klasztory Meteory, w prowincji Tesalia, to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Grecji. Zbudowany na skalistym szczycie, klasztory stanowiły schronienie dla mnichów podczas upadku Cesarstwa Bizantyjskiego w końcu XIV wieku. Pierwsze klasztory były dostępne dzięki przenośnym wagom. Następnie do 1920 roku, mnichów wciągano w koszach za pomocą wciągarki.

Cyklady z kolei to tzw. turystyczny, grecki banał  czyli domy w jasnych biało-niebieskich kolorach, kopulaste kościoły, no i oczywiście legendarne Santorini czy Paros. Siedem głównych wysp Wysp Jońskich: Korfu, Paksos, Kefalonia, Zante, Ithaca, Lefkada i Kythira, skupisko polnych kwiatów, drzew oliwnych oraz eleganckich cyprysów, które czasami uważane są za najpiękniejsze wyspy greckie. Grecja to również wyspy północno-wschodniego Morza Egejskiego oraz Sporady, Wyspy Sarońskie i wiele, wiele innych, gdzie można odnaleźć zapomniane urokliwe zatoczki, gdzie nikt nie mąci krystalicznie czystej wody i białego piasku.

Byliście już w Grecji? Jak Wam się podobało? Dajcie znać, co jeszcze warto zobaczyć na Peloponezie.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz