Co warto zobaczyć w Grunwaldzie?

Podróże    
ocena

Pola Grunwaldzkie znajdują się w południowej części gminy Grunwald. Co roku, w dniu 15 lipca odbywa się tam rekonstrukcja bitwy z 1410 roku, w której pokonany został zakon krzyżacki.

Co warto zobaczyć w Grunwaldzie?

sxc.hu

Biorą w niej udział rycerze z całej Europy, którzy długo przygotowują się do tego wydarzenia. Inscenizacja tej bitwy przyciąga tysiące widzów. Przy Polach Grunwaldzkich znajduje się Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem znajduje się w pawilonie pod amfiteatrem. Zwiedzający mogą zobaczyć wystawę pt: „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411”. Oprócz tego w pawilonie przygotowano kolekcję średniowiecznych zbroi i broni, którą posługiwano się w tamtym okresie historycznym. Pod sufitem powieszono kopie chorągwi polskich i krzyżackich oddziałów, biorących udział w bitwie. W cenie biletu są projekcje czterech filmów związanych z bitwą pod Grunwaldem. Są one wyświetlane od wtorku do niedzieli. Czas trwania projekcji wynosi od 15–40 minut. Odbywają się także tematyczne pokazy multimedialne, które pokazują przebieg bitwy ze strategicznego punktu widzenia. Jedna z wizualizacji poświęcona jest słynnemu obrazowi Jana Matejki. Można także oglądać trzy wystawy czasowe. Pierwsza dotyczy potęgi i upadku Państwa Krzyżackiego. Druga to wystawa zbroi i oręża z pracowni Siergieja Nurmatowa. Ostatnią jest wystawa „Carmina Patria. Polskie hymny narodowe. Od Bogurodzicy do hymnu Solidarności”. Muzeum czynne jest codziennie 1 maja do 30 października (od godz. 9–16)

Na terenie Pól Grunwaldzkich znajdują się też inne obiekty warte obejrzenia. Są to: Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, kopiec Jagiełły (polskie stanowisko dowodzenia polskiego) oraz ruiny kaplicy pobitewnej z 1411 roku. Została ona wybudowanej przez Krzyżaków ku czci poległych w walce.

Placówka ta dysponuje także interesującą ofertą edukacyjno-dydaktyczną. Dla szkół przygotowano lekcje dydaktyczne. Obejmują one zajęcia w zakresie archeologii i historii średniowiecza. Uczestnicy zajęć mogą pobawić się w wykopaliska czy spróbować swoich sił w garncarstwie.

UWAGA!

Najnowszą inicjatywą jest projekt o nazwie „Historia-przyroda-rozrywka. Grunwald - Łyna – Nidzica”. Są to propozycje kilku modułów tematycznych. W ich ramach są m. in. organizowane pokazy walk, prezentowanie rynsztunku rycerskiego czy odbywają się prezentacje tańców czy zwiedzanie danych obiektów krzyżackich.

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz