Co warto zobaczyć w Hamburgu?

Podróże    
ocena

„Brama do świata”, jak bywa nazywany Hamburg, to jedno z najpiękniejszych miast Niemiec. Atmosfera nowoczesnej metropolii połączona harmonijnie z urokiem zabytkowego portu decyduje o specyfice tego miejsca. Jest wiele atrakcji turystycznych, których podczas wizyty w Hamburgu nie wolno pominąć.

Co warto zobaczyć w Hamburgu?

sxc.hu

Już widok Portu Hamburskiego, do którego udać się można na samym początku, pokazuje, jak wiele kontrastów skrywa miasto. To drugi co do wielkości port w Europie, do którego co roku zawija około 13 tysięcy statków z całego świata. Jest tu nowoczesny port kontenerowy i terminal statków rejsowych, ale również historyczna Dzielnica Spichlerzy (Beleuchtete Speicherstadt). To kompleks stuletnich magazynów portowych, w których do dziś przechowywana jest kawa, przyprawy, dywany.

Romantyczny klimat otoczonych ceglanymi zabudowaniami kanałów poczuć można szczególnie wieczorami, kiedy Dzielnica Spichlerzy jest efektownie oświetlona. Przy pomostach wyładunkowych w dzielnicy St. Pauli znajduje się budynek z windą, którą można bezpłatnie zjechać do starego tunelu pod Łabą. Położone 24 metry pod ziemią rury prowadzą do dzielnicy Steinwerder na południowym brzegu rzeki.

Pomimo iż hamburskie Stare Miasto bardzo ucierpiało w czasie II wojny światowej, nadal znaleźć można tu cenne zabytki. Główną ulicą handlową i promenadą jest Jungfernstieg nad rzeką Alster. Najsłynniejszą świątynią jest barokowy Kościół św. Michała (St. Michaelis) z ponad 130-metrową wieżą zwieńczoną miedzianą kopułą. Od kilku lat na wieży udostępniany jest punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama miasta. W historycznej części Hamburga warto zwrócić uwagę na dawne placówki handlowe na czele z międzywojennym Chilehaus.

Po tym, jak w połowie XIX wieku hamburski ratusz doszczętnie spłonął, podjęto decyzję o budowie nowej siedziby władz. Między dworcem głównym a placem Gänsemarkt z dużym rozmachem wzniesiono pokaźny budynek. Wsparty na 4 tysiącach dębowych pali Rathaus dysponuje 467 pokojami, a jego fasadę zdobi 20 posągów cesarzy.

Oprócz Kościoła św. Michała, w Hamburgu znajdują się jeszcze cztery świątynie, których wieże wyróżniają się na tle panoramy miasta. Najstarszym kościołem parafialnym jest Kościół św. Piotra, a drugim na liście najstarszych budynków w mieście – Kościół św. Katarzyny. Po nalotach alianckich pozostały resztki prezbiterium i wieża Kościoła św. Mikołaja. Bombardowań doświadczył również Kościół św. Jakuba, który został odbudowany.

Co najbardziej podoba Wam się w Hamburgu? Wypowiedzcie się!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz