Co warto zobaczyć w Helsinkach?

Podróże    
ocena

Stolicę Finlandii najlepiej odwiedzić latem, kiedy jej mieszkańcy tłumnie ruszają do kawiarnianych ogródków, by cieszyć się wytęsknionym słońcem. Wtedy też najlepiej prezentuje się niezwykła przyroda tego miejsca. W Helsinkach jest jednak sporo atrakcji, które są dostępne dla turystów przez cały rok – neoklasycystyczna architektura, zabytkowe kościoły i ciekawe muzea.

Co warto zobaczyć w Helsinkach?

sxc.hu

Centralnym punktem Helsinek jest Plac Senacki (Senaatintori), który otoczony jest szeregiem zabytkowych budynków. Najważniejszy z nich to luterańska katedra Tuomiokirkko, jeden z symboli miasta. Konstrukcja neoklasycystycznej świątyni z pięcioma kopułami wzorowana była, jak wiele innych budynków w Helsinkach, na podobnych obiektach w Petersburgu.

Znajdujący się na wprost katedry dom Sederholma to najstarsza w mieście budowla z cegły. Na wschodniej ścianie placu wzniesiono Pałac Rządu (Valtioneuvosto), a na zachodniej – budynki Uniwersytetu Helsińskiego. Na środku Placu Senackiego stoi pomnik cara Rosji Aleksandra II.

W centrum miasta znajduje się również rynek Kauppatori. Rozciągający się wzdłuż brzegu portowego plac jest miejscem zakupu świeżych ryb, warzyw i owoców. To tutaj wznosi się budynek ratusza i Pałac Prezydencki oraz Sobór Zaśnięcia Bogarodzicy (Uspenskin Katedraali). Jak na katedralny kościół prawosławny przystało, wnętrza świątyni wypełnione są bogato zdobionymi ikonami. Najstarszą częścią Helsinek jest dzielnica Kruununhaka, w której XVI-wieczne domy uniknęły wielkiego pożaru.

Jedną z czołowych atrakcji turystycznych stolicy Finlandii jest twierdza Soumenlinna, położona na sześciu nieodległych od brzegu wyspach. Pełniący dawniej funkcję obronną dla miasta kompleks jest dzisiaj ważnym zabytkiem, który od lat figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety zwiedzanie tego miejsca wiąże się z kosztami – najpierw trzeba opłacić prom z Portu Południowego, a później zakupić bilet wstępu do twierdzy. Jednym z największych parków miejskich jest Toolonlahti Bay z pięknym ogrodem zimowym, a najpopularniejsza, oblegana w lecie plaża to Hietaniemi w rejonie Toolo.

Oprócz katedry, warto odwiedzić kilka innych budynków sakralnych. Liczący sobie zaledwie kilkadziesiąt lat Temppeliaukion Kirkko, to wykuty w granitowej skale kościół, którego wystająca ponad kamienie kopuła przypomina latający spodek. Najstarszą świątynią Helsinek jest pochodząca z 1826 roku Vanha Kirkko. Kościoły o znacznie dłuższej historii, pamiętające okres średniowiecza znajdują się w sąsiadujących z Helsinkami miastach Espoo i Vantaa. Najciekawsze obiekty muzealne to: przedstawiające dzieje Finlandii Muzeum Narodowe, wykorzystujące techniki audiowizualne Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma oraz bogata w zbiory Galeria Narodowa Ateneum.

Co najbardziej spodobało się Wam w Helsinkach? Dlaczego chcielibyście odwiedzić to miasto? Czekamy na Wasze opinie!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz