Co warto zobaczyć w Holandii?

Podróże    
ocena

Holandia to nizinny kraj, który może poszczycić się bogatą kulturą i dziedzictwem słynnych artystów malarzy. Znana z serów, wiatraków i tulipanów kraina jest nowoczesnym państwem otwartych i gościnnych ludzi. Nagromadzenie wielu atrakcji turystycznych na niewielkiej powierzchni sprawia, że zwiedzanie Niderlandów to czysta przyjemność.

Co warto zobaczyć w Holandii?

sxc.hu

Największym miastem kraju i jednocześnie jego stolicą konstytucyjną jest Amsterdam. Holenderska „Wenecja Północy” składa się 90 wysp, oddzielonych od siebie 160 kanałami, nad którymi wybudowano 400 mostów. Kanały można przepłynąć którymś ze statków wyruszających z wielu przystani w mieście. Z ich pokładu widoczne są zabytkowe budynki, których na Starym Mieście jest kilka tysięcy.

W samym centrum znajduje się Plac Dam z jednym z najważniejszych zabytków Amsterdamu – Pałacem Królewskim. Ciekawie przedstawia się Begijnhof – dawna siedziba zakonu Beginek i prowadzonego przez nie schroniska dla wdów i samotnych kobiet. Tłumy turystów odwiedzają również tzw. Red Light District. To dzielnica lokali rozrywkowych, sklepów erotycznych, klubów ze striptizem, otwartej prostytucji w wystawach sklepowych oraz pierwszego na świecie muzeum seksu.

Haga jest pełną budynków urzędowych stolicą administracyjną Holandii. Odwiedzić warto tu Binnehof, czyli siedzibę parlamentu i rządu, Królewską Galerię Malarstwa (Mauritshuis) i Madurodam – miasteczko miniatur przedstawiające najcenniejsze zabytki architektury całego kraju.

Spośród największych miast Holandii warty poznania jest również Utrecht, który pełnił ważną rolę w historii kraju. Znajduje się tam wspaniała gotycka Katedra Świętego Marcina (Domkerk). Ze szczytu jej wieży, po pokonaniu blisko pięciuset schodów, podziwiać można panoramę miasta i okolic.

Z mniejszych historycznych miast wymienić trzeba średniowieczne Maastricht i Lejdę. Obydwa pochwalić mogą się swoją zabudową, romantycznymi uliczkami i niezwykłą atmosferą. Lejda słynie jako miejsce urodzenia Rembrandta, a Maastricht rozpoznawalne jest dzisiaj jako kolebka Unii Europejskiej.

Osoby spragnione widoków tradycyjnej Holandii odwiedzić powinny Kinderdijk. Krajobraz zabudowanej gęsto drewnianymi wiatrakami wsi robi duże wrażenie. Niektóre urządzenia stoją tutaj od blisko 300 lat i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

Widoki jak z holenderskich pocztówek roztaczają się również w Zaanse Schans. To wieś-skansen, w którym znajdują się nie tylko wiatraki, ale również kameralne sklepiki, wytwórnia serów i otoczone wodą domki. Urokliwą wsią jest też Edam, gdzie w okresie letnim odbywają się targi – dostarczanych na rynek łodziami – serów.

Wybieracie się do Holandii? Co zwiedzilibyście w pierwszej kolejności? Wypowiedzcie się!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz