Co warto zobaczyć w Indiach?

Podróże    
ocena
Indie – miejsce, gdzie mnisi i międzynarodowi biznesmeni mieszkają obok siebie, gdzie żyła Matka Teresa z Kalkuty i ojciec narodu indyjskiego Mohandas Karamchand Gandhi. Pustynia, najwyższe na świecie góry - Himalaje z najpiękniejszymi trasami trekkingowymi, dziewicze lasy, przejażdżki na grzbiecie słonia, narty, joga i medytacja oraz wszelkiego rodzaju sporty przyciągają do tej najludniejszej demokracji na świecie niczym magnes.

Co warto zobaczyć w Indiach?

sxc.hu

Delhi

Wielka metropolia o tysiącu twarzy, zachwyca niepowtarzalnym zabytkami historii, bogatymi muzeami, rozrywkami kulturalnymi wszelkiego rodzaju oraz wyrafinowanymi restauracjami, a z drugiej strony typowym, hinduskim życie i „way of life”.

Wyraźny podział na Old Delhi i New Delhi pozwala na odkrycie zarówno tej pierwszej dzielnicy, która była stolicą muzułmańskich Indii oraz drugiej –  ekskluzywnej, wybudowanej za czasów kolonizacji brytyjskiej. Warto wybrać się do Red Fort (Czerwonego Fortu), do Jama Masjid oraz na bazary starego, a potem na małą przekąskę do jednej z nowoczesnych knajpek przy sławnym Connaught Place. Na skraju dzielnicy Rajpath zobaczymy z kolei India Gate Memorial – symbol niepodległości tego miliardowego już kraju.

IndieFot. sxc.hu

Agra

Efemeryczny Taj Mahal, perła z Agra, zbudowana w całości z białego marmuru mówi sama za siebie. To wspaniałe mauzoleum zostało zbudowane przez cesarza Shah Jahan dla swej drugiej żony, zmarłej w połogu. Elegancka sylwetka w dzień przeglądająca się w tafli jeziora, a w nocy oświetlona tysiącem reflektorów to jednak niejedyna atrakcja miasta. Była stolica Imperium Mongołów to również ciekawe grobowce, Yamuna – miejsce o głębokiej tradycji spirytualnej czy położone 40 km dalej ufortyfikowane miasto Fatehpur Sikri z XV wieku.

Varanasi

Jedno z najświętszych miejsc w Indiach. Jego kompleks ghatów, świątyń i rytualnych ablucji, służy od tysiącleci do wykonywania rytualnej kremacji po śmierci. Wielu wyznawców hinduizmu marzy, aby to właśnie wydać ostatnie tchnienie przed odrodzeniem się w jednym z cykli reinkarnacji. To tutaj również można zobaczyć Vishwanath Temple, czyli tzw. Złotą Świątynię.

Udaipur

Określane czasem mianem orientalnej Wenecji miasto, magiczne i spokojne zostało założone już w XVI wieku. Wspaniały Lake Palace (Pałac Jeziora), liczne świątynie, haveli (starodawne domostwa bogato dekorowane) na pewno nie rozczarują zwiedzających. Warto zaglądnąć również na spektakularny City Palace, z setkami rzeźbionych balkonów, wieży i kopuł.

Mumbai (Bombaj)

Zagłębie hinduskiego show businessu, centrum kinematografii Bollywood, miasto, które nigdy nie śpi. Stare bazary, ciasne uliczki, ryksze, szczypta hinduizmu z garścią islamu, to wszystko nadaje Bombajowi niepowtarzalny charakter. Nędza pomieszana z życiem wielkich gwiazd kina i mody. Burzliwe życie nocne, gigantyczne korki, tysiące kin i szykownych restauracji. Bombaju po prostu nie można przegapić.

Goa

Dawna portugalska enklawa, Goa stała się uwielbianą turystyczną destynacją w latach 60-tych XX wieku. Stała się jednym z ważnym ośrodków ruchu hippisowskiego, a dziś zaprasza na swe piękne plaże obsadzone palmami kokosowymi. Jest to również zagłębie katolicyzmu w Indiach, a ludność słynie z otwartości, nostalgii oraz poczucia humoru.

IndieFot. sxc.hu

Egzotyczna fauna

Indie to również niepowtarzalna okazja do zobaczenia całkiem z bliska przedstawicieli egzotycznej fauny. Nie można ominąć tygrysów w Corbett Tiger Reserve, nosorożców indyjskich w parku narodowym Kaziranga czy ptactwa wodnego w Keoladeo i tygrysów w Kanha.

UWAGA!
Na uwagę zasługuje również kolej wąskotorowa Kangra i krajobrazy stanu Himachal Pradeh, stare uliczki magicznego miasta Lehu, zabójcze w dostępnie klasztory Ladakhu czy tradycje Kamasutry w Khajuraho.

Chcielibyście wybrać się do Indii? A może już byliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz