Co warto zobaczyć w Jerozolimie?

Podróże    
ocena

Jedno z najstarszych miast świata, centrum przenikania się kultur i religii. Jerozolima to miejsce, w którym I wiek spotyka się z XXI wiekiem, chrześcijaństwo i judaizm z islamem, malownicza starówka z nowoczesnymi biurowcami. Dowiedz się, co warto zobaczyć w mieście, o które Palestyńczycy spierają się z Izraelem.

Co warto zobaczyć w Jerozolimie?

sxc.hu

Wizytę w Jerozolimie potraktować należy jako wyjątkową okazję do przyjrzenia się właśnie przenikającym się kulturom, których mieszanka tworzy niezwykłą atmosferę tego miejsca. Przed udaniem się do poszczególnych dzielnic, w których dominują wpływy danej religii, przejść można się wokół murów obronnych Starego Miasta. Znajdują się tutaj oblegane przez turystów bramy: XVI-wieczne Brama Damasceńska i Brama Heroda, otwierająca drogę na Górę Oliwną Brama Lwia oraz Brama Złota, którą – jak utrzymują chrześcijanie – Jezus miał wjechać do miasta na osiołku. Za Wzgórzem Świątynnym pojawiają się kolejne furty: Brama Gnojna, Syjońska, Jafy i Nowa.

Wiele z bram pełni funkcję oddzielającą poszczególne dzielnice, których zaułki trzeba spenetrować. Dzielnica chrześcijańska skupia się wokół najważniejszej świątyni – Bazyliki Grobu Świętego. Jak głosi tradycja, w tym niepozornym budynku znaleziony został grób Jezusa Chrystusa. Budowla zwieńczona jest dwoma kopułami i pozłacanym krzyżem. W jej pobliżu znajduje się Kościół św. Aleksandra, będący siedzibą Rosyjskiej Cerkwi za Granicą oraz luterański Kościół Zbawiciela z wieżą oferującą przepiękną panoramę miasta. W południowej części dzielnicy mieści się bezcenna Cytadela Dawida, jeden z najważniejszych zabytków Jerozolimy.

Dzielnica żydowska miasta została w znacznej mierze zniszczona przez Jordańczyków w połowie XX wieku, ale część zabytków pieczołowicie odbudowano. Głównym wejściem do tej części miasta jest ulica Cardo Maximus, która była niegdyś potężną aleją z kolumnadą. W pobliżu popularnego miejsca spotkań, placu Hurva, znajdują się ruiny Synagogi Hurva, która przed wysadzeniem stanowiła symbol miasta. Można je oglądać z tarasu widokowego pobliskiej Synagogi Karaitów. Na budynki czterech innych sefardyjskich synagog natrafimy kierując się na południe od Placu Hurva. Obowiązkowym punktem wizyty w Dzielnicy Żydowskiej jest Ściana Płaczu – pozostałość po Drugiej Świątyni Jerozolimskiej z VI wieku p.n.e. Między kamienie starożytnego muru, symbolicznego dla współczesnego dialogu międzyreligijnego, pobożni Żydzi wkładają kartki z modlitwami i prośbami skierowanymi do Jahwe.

Zawsze głośna i pełna ludzi Dzielnica muzułmańska to swoisty labirynt wąskich uliczek. Dwie główne drogi to pełne sklepików i straganów Al-Wad Road i Souq Khan az-Zeit Street. Centrum dzielnicy stanowi Wzgórze Świątynne (góra Moria) – obszar sakralny, którego świętość uznają trzy religie. Dla muzułmanów najważniejsza jest Kopuła na Skale (sanktuarium z charakterystyczną złotą kopułą) oraz Meczet Al-Aksa, który mieści 5 tysięcy wiernych. W Dzielnicy muzułmańskiej mnóstwo jest również miejsc związanych z Biblią: Kościół św. Anny, w którego pobliżu miała narodzić się św. Maria, sadzawka Betesda, w której Jezus uzdrowił chorego oraz początek Via Dolorosa – drogi, po której stąpał Chrystus dźwigający krzyż.

W Jerozolimie warto zwrócić również uwagę na Dzielnicę ormiańską, która w większości jest niedostępna dla odwiedzających. Najważniejszym obiektem tej części miasta jest Katedra św. Jakuba z XI wieku.

Oprócz Starego Miasta z jego różnymi dzielnicami, w Jerozolimie warto zobaczyć Górę Syjon, Miasto Dawida i Dolinę Cedronu oraz Górę Oliwną i Górę Skopus. Jeżeli czas na to pozwala, ruszyć można do Nowego Miasta z jego centrami biznesowymi i do dzielnic mieszkalnych. Pragnąc zgłębić historię i kulturę rejonu, odwiedzić powinniśmy Muzeum Archeologiczne Rockefellera, Muzeum Izraela i muzeum Instytutu Yad Vashem.

Czy byliście kiedyś w Jerozolimie? Co urzekło Was najbardziej? Opowiedzcie nam o tym miejscu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz