Co warto zobaczyć w Karpaczu?

Podróże    
ocena

Malowniczo położony u stóp Śnieżki Karpacz to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy pieszych wędrówek i wspinaczki, rowerzyści i narciarze. Oprócz znakomitych krajobrazów miasteczko oferuje turystom szereg innych atrakcji.

Co warto zobaczyć w Karpaczu?

sxc.hu

Wizytę w Karpaczu warto wykorzystać przede wszystkim na zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy i jednocześnie całych Sudetów – Śnieżki (1602 m n.p.m.). Jej charakterystyczne ukształtowanie przyczyniło się do powstania legendy o tym, że góra jest wygasłym wulkanem. Specyficzny klimat, podobny do panującego za kołem podbiegunowym, jest z kolei powodem występowania roślinności alpejskiej na niedużych wysokościach.

Na szczycie znajduje się barokowa kaplica św. Wawrzyńca, schronisko oraz obserwatorium meteorologiczne mieszczące się w przypominającym spodki budynku. Z Karpacza na Śnieżkę prowadzi kilka szlaków turystycznych, a na ich pokonanie trzeba zarezerwować około trzech godzin. Osoby, które nie czują się na siłach, skorzystać mogą z wyciągu krzesełkowego na Kopę. W pobliżu dolnej stacji warto zobaczyć Dziki Wodospad.

Rozciągający się w kierunku wschodnim od Śnieżki Czarny Grzbiet prowadzi do szczytu Czarna Kopa, na którego zboczach funkcjonowały niegdyś kopalnie. Do dzisiaj ze zboczami Czarnej Kopy związana jest legenda o zaginionych skarbach. Ze Śnieżki można również zejść do Karpacza niebieskim szlakiem, pokonując najpiękniejsze rejony „Doliny Małego Stawu” z przypominającym góralską chatę schroniskiem Samotnia.

Jedną z największych atrakcji Karpacza jest drewniana Świątynia Wang. Kościółek został wybudowany na przełomie XII i XIII wieku w miasteczku Vang w Norwegii, skąd był przenoszony kolejno do Szczecina, Berlina i wreszcie niemieckiego Krummhubel, czyli dzisiejszego Karpacza. To jeden z kilkudziesięciu zachowanych norweskich kościołów klepkowych i niezwykły przykład sztuki nordyckiej na pograniczu polsko-czeskim. Co ciekawe, do konstrukcji kościoła w ogóle nie wykorzystano gwoździ, a jedynie drewniane złącza ciesielskie. W ozdobnej ramie drzwi wyrzeźbione zostały twarze Wikingów o rozdwojonych językach.

W Karpaczu warto zobaczyć również grupy skalne Pielgrzymy i Słonecznik. Oprócz Dzikiego Wodospadu znajduje się tu również zapora na Łomnicy z niewielkim jeziorkiem. Centrum rekreacji i sportu udostępnia letni tor saneczkowy o długości ponad kilometra, a dwa kompleksy hotelowe – baseny i spa. Za kilka złotych zobaczyć można zbiory Muzeum Sportu i Turystyki oraz Miejskiego Muzeum Zabawek. W pobliskich Ścięgnach znajduje się z kolei miasteczko Western City, które odtwarza rzeczywistość Dzikiego Zachodu.

Jaka atrakcja Karpacza spodobała Wam się najbardziej? Czekamy na Wasze opinie!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz