Co warto zobaczyć w Kopenhadze?

Podróże    
ocena

Kopenhaga to prawdziwie stołeczne miasto – centrum kultury, zakupów i życia nocnego Duńczyków. Jednocześnie to przyjazne turystom miejsce, które na niewielkiej powierzchni gromadzi szereg atrakcji. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Kopenhadze!

Co warto zobaczyć w Kopenhadze?

sxc.hu

Zwiedzanie rozpocząć można od wizyty w Nowym Porcie (Nyhavn). Zabudowany bajecznie kolorowymi kamieniczkami brzeg był miejscem życia jednego z najsłynniejszych Duńczyków - Hansa Christiana Andersena. Najstarszą i najbardziej malowniczą część miasta oglądać można z pokładu łodzi, która zabiera turystów w podróż po kopenhaskich kanałach.

Osoby o zasobniejszych portfelach powinny skorzystać z oferty tutejszych restauracji, knajpek i piwiarni. Warto przespacerować się największym deptakiem handlowym Europy, czyli ulicą Stroget. Oprócz sklepów z luksusowymi towarami, na trasie znajduje się Teatr Królewski i jedna z najstarszych świątyń w mieście – gotycki kościół Helligands-Kirken, który pełni dzisiaj funkcję galerii sztuki.

Na uwagę zasługuje zespół pałacowy Amalienborg. To wielki plac z pomnikiem Fryderyka V, który zabudowany jest koliście czterema budynkami w stylu rokoko. Kompleks od kilkuset lat stanowi rezydencję rodziny królewskiej. Codziennie w samo południe odbywa się tutaj honorowa zmiana warty gwardzistów.

Inny pałac, który warto zobaczyć, stanowił w przeszłości letnią siedzibę władców. W Rosenberg mieści się dzisiaj muzeum i królewski skarbiec, które otoczone są pięknym parkiem Rosenborg Have. Siedzibą władzy parlamentarnej jest okazały Christiansborg, powstały na ruinach dawnej twierdzy z XII wieku. Największą atrakcją kopenhaskiego Ratusza (Radhuset) jest mechanizm Zegara Świata – osiemnaście tarcz z funkcją kalendarza na kolejne… pół miliona lat. Na wieży, naśladującego włoski renesans, budynku znajduje się zegar, którego melodie transmitowane są przez duńskie stacje radiowe.

Jedną z najbardziej interesujących świątyń jest Kościół Zbawiciela (Vor Frelsers Kirke). Poza przyjrzeniem się ołtarzowi i organom, warto przede wszystkim wdrapać się na mierzącą 99 metrów wieżę, z której roztacza się piękny widok na Chrystianshavn i całą Kopenhagę. Grundtvigs Kirke to z kolei zadziwiający konstrukcja zbudowana z sześciu milionów żółtych cegieł. Kościół inspirowany okolicznymi wiejskimi świątyniami uważany jest za jeden z najlepszych przykładów stylu ekspresjonistycznego w architekturze.

Kopenhaga to miasto ciekawych muzeów. W centrum warto odwiedzić muzeum Muzeum Bertela Thordvaldsena, rzeźbiarza, któremu Polacy zawdzięczają warszawskie pomniki Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego. Royal Copenhagen to słynna fabryka porcelany. Glypoteka Carlsberg, założona przez syna właściciela browaru, prezentuje niezliczone dzieła malarskie i rzeźby.

Która atrakcja Kopenhagi interesuje Was najbardziej? Dlaczego akurat ta? Wypowiedzcie się!

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz