Co warto zobaczyć w Krakowie?

Podróże    
ocena

Kraków – jedno z najstarszych polskich miast, ważny ośrodek akademicki, dawna stolica Polski. Z roku na rok walory turystyczne tej położonej malowniczo nad Wisłą aglomeracji docenia coraz to więcej podróżujących z całego świata. Oprócz licznych zabytków, o których wadze świadczy wpisanie starego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 r., turystów przyciąga tu niespotykana atmosfera a także bogata oferta kulturalno-rozrywkowa. Co więc warto zobaczyć podczas wizyty w tym drugim pod względem wielkości mieście w Polsce?

Co warto zobaczyć w Krakowie?

sxc.hu

Wizyta w Krakowie byłaby niepełna bez wyprawy na Wawel. Na wzgórzu znajdują się dwa imponujące zabytki: renesansowy Zamek Królewski i Katedra Wawelska (największa renesansowa świątynia w kraju). Wnętrza zamku kryją wspaniałe Komnaty Reprezentacyjne z bezcennymi arrasami, prywatne apartamenty króla i jego świty a także Skarbiec i Zbrojownię. Katedrę wraz z Dzwonem Zygmunta warto zobaczyć chociażby ze względu na fakt, że była ona miejscem koronacji polskich królów. Samo wzgórze oferuje  wspaniały widok na przecięte rzeką miasto, nie można też zapomnieć, że znajduje się tu pieczara zamieszkiwana przez legendarnego wawelskiego smoka.

KrakówFot. sxc.hu

Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki jest Droga Królewska – jedna z najatrakcyjniejszych tras turystycznych w kraju, którą dawniej przemierzały królewskie orszaki. Warto zwrócić uwagę na fragment murów obronnych z Bramą Floriańską i Barbakanem, koniecznie trzeba też udać się na główny rynek - jeden z najokazalszych średniowiecznych placów targowych całej Europy otoczony pięknymi kamieniczkami. Kolejnym punktem każdej wycieczki do Krakowa jest Kościół Mariacki – jeden z najważniejszych sakralnych zabytków w kraju. Z wieży tej gotyckiej bazyliki co  godzinę rozbrzmiewają rozpoznawane przez wszystkich Polaków dźwięki hejnału mariackiego, zaś wnętrze kościoła kryje prawdziwy skarb – największy w Europie średniowieczny ołtarz autorstwa Wita Stwosza. Traktat królewski obejmuje też wiele innych godnych uwagi miejsc – m.in. Sukiennice, XIII wieczny Kościół Franciszkanów, Planty, Pałac Biskupów (ze słynnym „oknem papieskim”), urokliwą ulicę Kanoniczną czy romański Kościół Św. Andrzeja.

Młode osoby z pewnością zachwyci wizyta w Dzielnicy Uniwersyteckiej z założonym w 1364 r. przez Kazimierza Wielkiego Uniwersytetem Jagiellońskim. Warto tutaj zobaczyć m.in. Collegium Maius – najstarszy budynek uniwersytetu, który to sam jest najstarszą uczelnią w Polsce. W pobliżu znajduje się też budzący zachwyt kościół Kolegiata Akademicka św. Anny. Jeżeli zaś chcemy poczuć specyficzną atmosferę właściwą tylko dla Krakowa, skierujmy się na pełen urokliwych kawiarenek, uliczek i zaułków Kazimierz. Po męczącym lecz satysfakcjonującym zwiedzaniu, warto zrelaksować się w jednym z licznych krakowskich parków, w ogrodzie botanicznym lub w okolicach Kopca Piłsudskiego.

Chcielibyście wybrać się do Krakowa? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

w Krakowie warto zobaczyć wszystko! to piękne miasto, mogłabym tam nawet zamieszkać :) byłam raz, nocowałam w best westernie na opolskiej, potem przeniosłam się do koleżanki na zaproszenie której tam przyjechałam. a wcześniej chciałam sama zobaczyć trochę na włąsną rękę. stare miasto, podziemia z fajnym muzeum, kazimierz, fabryka schindlera, nawet zoo jest fajne :D jeszcze chce tu kiedyś zawitać!

~ klaudyna / 2015-08-06 13:58:50
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz