Co warto zobaczyć w kujawsko-pomorskim?

Podróże    
ocena

Zamki krzyżackie, średniowieczne kościoły, zabytkowe spichlerze, jeziora i gród obronny sprzed tysięcy lat – tak w wielkim skrócie opisać można największe atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego. Dowiedz się, czego nie wolno pominąć podróżując po tym regionie Polski!

Co warto zobaczyć w kujawsko-pomorskim?

sxc.hu

Do najbardziej atrakcyjnych miejsc województwa należy Toruń. Uroki wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Starego Miasta poznawać warto na wyznaczonym szlaku turystycznym. Pokonując zaledwie trzy i pół kilometra, podziwiać można między innymi: Rynek Staromiejski z Pomnikiem Kopernika, neorenesansowy Dwór Artusa, mury miejskie, Dom Kopernika, ruiny zamku krzyżackiego i kilka cennych kościołów. Seanse popularyzujące wiedzę o wszechświecie i astronomii prezentowane są w tutejszym Planetarium i Orbitarium.

Dwadzieścia kilometrów na północ od Torunia położona jest Chełmża z gotycką Bazyliką Konkatedralną, gotyckim Kościołem św. Mikołaja i kilkoma kaplicami. W położonym nad jeziorem miasteczku znajdują się też zabytkowe kamienice, domy i wieża ciśnień.

W Bydgoszczy najbardziej charakterystyczne punkty miasta przylegają do rzek. Centrum stanowi Wyspa Młyńska, która otoczona jest Brdą i Młynówką. Ciąg znajdujących się tutaj zabytkowych kamienic nazywany jest Wenecją Bydgoską. Najbardziej popularny obraz miasta to krajobraz Kanału Bydgoskiego ze śluzami i pięknymi spichlerzami. Warto zobaczyć Katedrę św. Marcina i Mikołaja, kościół pobernardyński NMP oraz Kolegium Jezuickie.

W Grudziądzu znajdują się średniowieczne mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego, urokliwe budynki klasztorne oraz tworzące piękną panoramę nadwiślańskie spichrze. Zamki krzyżackie bardziej okazale prezentują się w innych, nieodległych od Grudziądza miejscowościach. W Radzyniu Chełmińskim ruiny położone są nad brzegiem jeziora, a w Świeciu w pobliżu rzeki Wda (tu turystom udostępniana jest wysoka krzywa wieża zamkowa).

Z tradycją ważenia soli związany jest uzdrowiskowy Inowrocław z pięknym Parkiem Solankowym. W mieście zwiedzić warto świątynie: Kościół Imienia NMP i Kościół Farny św. Mikołaja. Dobrą reputacją wśród kuracjuszy cieszy się oczywiście także Ciechocinek. Cały zespół zabytków barokowych czeka na odkrycie w nieodległej Kalwarii Pakoskiej.

W południowo-wschodniej części województwa znajduje się Włocławek z cennym Kościołem św. Witalisa i bazyliką katedralną. Atrakcję turystyczną może stanowić też zapora z miejscem upamiętniającym męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki.

Miejscem o ogromnej wartości historycznej jest rezerwat archeologiczny w Biskupinie. Odkrycie liczącego sobie 2700 lat grodu obronnego było źródłem cennych informacji o kulturze łużyckiej. Dzisiaj turystom udostępnia się tutaj muzeum oraz umożliwia rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim.

Miłośnicy przyrody pokochają Bory Tucholskie z 5 parkami krajobrazowymi, blisko 50 rezerwatami i ponad 1200 pomnikami przyrody. Tutejsze rzeki i jeziora sprzyjają również wędkowaniu i uprawianiu sportów wodnych.

Czy macie swoje ulubione miejsca w woj. kujawsko-pomorskim? Opowiedzcie nam o nich!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz