Co warto zobaczyć w Łańcucie?

Podróże    
ocena

Najważniejszą atrakcją turystyczną w Łańcucie jest zamek Lubomirskich i Potockich. Można podziwiać autentyczne wnętrza z XVII–XIX wieku. Otacza go malowniczy park w stylu angielskim (30 ha).

Co warto zobaczyć w Łańcucie?

sxc.hu

Do naszych czasów przetrwały położone na jego terenie pawilony i zabudowania gospodarcze. Ta dawna rezydencja magnacka jest obecnie siedzibą muzeum. Do najpiękniejszych sal zamku należą Sala Kolumnowa, Sala Balowa, Jadalnia Wielka oraz Teatr Wielki. Zamek w Łańcucie słynie także z zabytkowej Powozowni (z kolekcją powozów konnych Potockich oraz zakupionych przez Muzeum-Zamek w Łańcucie) i Muzeum Ikon (eksponaty pochodzące z XV–XX wieku). Ciekawostkę stanowi także fakt, że znajduje się tam jedna z najlepiej zachowanych bibliotek magnackich. Liczy ona ponad 22 tysiące książek.

Do innych miejsc wartych zobaczenia w tym parkowo-pałacowym kompleksie należą: oranżeria z przełomu XVIII/XIX wieku, neogotycki zameczek romantyczny w stylu neogotyckim, ujeżdżalnia z XIX wieku (obok niej znajdują się „zabytkowe” koty tenisowe) czy stajnie cugowe – z lat 1898–1902 wraz z zabytkowymi boksami dla koni (ekspozycja paradnych uprzęży). Jeśli chodzi o zwiedzanie zamku w Łańcucie, to wycieczki należy zgłaszać przynajmniej na 3 tygodnie przed planowanym przyjazdem lub za pośrednictwem biur turystycznych. Ekspozycję można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, w grupach nie większych niż 25 osób.

W Łańcucie znajduje się także jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej. Jest to synagoga z 1761 roku, która została wybudowana w stylu wschodnim. Wewnątrz można podziwiać wystrój pochodzący z XVIII–XX wieku. Na uwagę zasługują, m. in. polichromia oraz wystawa judaików. Żydowską świątynię można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z biurem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Na starym cmentarzu żydowskim (założonym w XVII wieku) znajduje się z grób słynnego cadyka, Naftali Horowitza.

Siedzibą Muzeum Gorzelnictwa jest klasycystyczny dworek z 1883 roku. Obiekt ten znajduje się na terenie Fabryki Wódek „Polmos Łańcut”. Można tam zapoznać się z historią polskiego gorzelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju tej branży gospodarczej w Łańcucie. Eksponatom „towarzyszą” wnętrza muzealne z XIX wielu. Muzeum udostępnione jest turystom po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

UWAGA!

Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście bez spaceru po tutejszej starówce. Można tam podziwiać kamienice, wybudowane w XVII wieku, przebudowywane od XIX w. i na początku wieku XX. Na terenie miasta znajdują się także zabytkowe wille i dworki z XIX i XX wieku.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz