Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Podróże    
ocena

Turystyka w niedocenianej często Lizbonie rozkwita na nowo. Ta najdalej wysunięta na zachód stolica europejska przyciąga sąsiedztwem oceanu, skąpanymi w słońcu białymi domkami i stromymi alejkami starej dzielnicy. Dowiedz się, jakich zabytków nie można pominąć podczas zwiedzania Lizbony!

Co warto zobaczyć w Lizbonie?

sxc.hu

Przygodę ze stolicą Portugalii rozpocząć można od podróży żółtym tramwajem nr 28. Wagon sunie w górę stromych uliczek miasta, które miejscami są tak wąskie, że mijane budynki znajdują się na wyciągnięcie ręki. Trasa kończy się w najstarszej części miasta, dzielnicy Alfama, w której wciąż pełno jest starodawnych tawern, straganów i warsztatów rzemieślniczych.

Nad wszystkim tym góruje Zamek św. Jerzego (Castelo de Sao Jorge) wybudowany przez Maurów w XII wieku. Ciekawa jest historia zamku, który wniesiono na fundamentach o kilkaset lat starszej budowli. Miejsce to doświadczyło trzęsienia ziemi, pełniło rolę więzienia, twierdzy i rezydencji królewskiej, a w 1499 roku gościło Vasco da Gamę po jego powrocie z podróży do Indii. Z tutejszego wzgórza roztacza się przepiękny widok na Lizbonę.

Centralnym placem miasta jest Plac Rossio z budynkiem Teatru Narodowego i efektownie oświetlanej po zmierzchu fasadzie. Wznoszące się na zachód Górne Miasto (Bairro Alto) to centrum życia nocnego nie tylko dla turystów.

Najsłynniejsze pomniki znajdują się nad brzegiem Tagu – to przede wszystkim Cristo Rei, czyli ponad 100-metrowa postać Jezusa Chrystusa, mniejsza kopia słynnego posągu z Rio de Janeiro. W stolicy Portugalii nie może zabraknąć także obiektu wzniesionego ku pamięci wszystkich, którzy przyczynili się do wielkich odkryć geograficznych. Betonowy Pomnik Odkrywców (Padrao dos Descobrimentos) przedstawia sylwetki zasłużonych żeglarzy i naukowców.

Jedną z najważniejszych lizbońskich świątyń jest Katedra św. Antoniego (Se de Lisboa). Powstała ona w połowie XII wieku na miejscu dawnego meczetu i upamiętnia wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. To wybudowany w stylu romańskim kościół, którego wnętrza kryją relikwie św. Wincentego i wysadzaną kamieniami szlachetnymi monstrancję.

W dzielnicy Belem znajduje się Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos). Właśnie w tym, figurującym od blisko 30 lat na liście światowego dziedzictwa UNESCO, obiekcie podpisano w 2007 roku tzw. Traktat Lizboński, reformujący Unię Europejską. W pobliżu klasztoru, w miejscu, w którym rzeka Tag uchodzi do oceanu, wznosi się wieża Torre de Belem. W czasach wielkich odkryć geograficznych pełniła ona rolę strażnicy tutejszego portu.

Wybieracie się do Lizbony? Co chcielibyście zobaczyć w pierwszej kolejności? Wypowiedzcie się w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz