Co warto zobaczyć w Londynie?

Podróże    
ocena

Stolica i największe miasto w Wielkiej Brytanii jest także jedną z najważniejszych światowych metropolii. Położony nad Tamizą Londyn to niewątpliwie miasto kultowe – ilość turystycznych atrakcji a także kulturowa różnorodność jego mieszkańców zrobią wrażenie na każdym przyjezdnym. Co więc warto zwiedzić i zobaczyć podczas pobytu w stolicy Anglii?

Co warto zobaczyć w Londynie?

sxc.hu

Symbolem i wizytówką Londynu jest niewątpliwie Big Ben. Nazwa ta odnosi się do samej wieży, największego zegara Wielkiej Brytanii (o średnicy każdej tarczy wynoszącej 7,5 metra) a także dzwonu. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce w 1859 roku. Tuż obok budowli stoi równie imponujący Palace of Westminister, czyli siedziba brytyjskiego parlamentu. Neogotyckie zabudowania sięgające historią aż XI wieku stanowią obowiązkowy punkt niemal każdej wycieczki do stolicy Anglii.

Ku uciesze turystów, większość głównych miejskich atrakcji znajduje się w niewielkiej odległości od siebie. Nieopodal w/w obiektów podziwiać możemy Westminster Abbey – ważne opactwo i gotycką katedrę znaną jako miejsce koronacji (ostatnia miała miejsce w 1953 roku, gdy na tron wstąpiła Królowa Elżbieta II). Ostatnio Opactwo Westminsterskie zyskało popularność dzięki ślubowi Księcia Williama i Kate Middleton.

UWAGA!

Jeżeli mowa o rodzinie królewskiej, nie sposób nie wspomnieć o Buckingham Palace będącego największym na świecie pałacem monarchów wciąż spełniającym swoją pierwotną funkcję. Co niedzielę na placu przed budynkiem podziwiać można uroczystą zmianę warty.

Podczas pobytu w Londynie warto też udać się do Katedry Św. Pawła – ten jeden z największych na świecie kościołów, którego budowa rozpoczęła się w 1675 roku, powstał na wzór Bazyliki Św. Piotra w Rzymie. Z galerii i kopuły katedry rozciąga się wspaniały widok na metropolię.

Londyn to miasto wyjątkowo nowoczesne a jednym z jego najnowszych symboli jest największe na świecie diabelskie koło London Eye. Z tego miejsca roztacza się panorama stolicy Anglii a przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 50 kilometrów. Obrót kołem trwa 30 minut i jest znakomitą okazją, by przekonać się o rozmiarze i potędze Londynu. Szukając miejsc tętniących życiem o każdej porze dnia i nocy, warto udać się też na główny plac w centrum miasta, czyli Trafalgar Square. To tutaj londyńczycy witają Nowy Rok, z miejsca tego można ponadto szybko dostać się do jednego z  ważniejszych muzeów miasta – National Gallery.

Gdy zaś mowa o londyńskich muzeach, nie sposób pominąć British Museum. To chyba najbardziej znany obiekt tego typu na całym świecie. Zgromadzone tu siedem milionów eksponatów zrobi wrażenie na każdym odwiedzającym. Inne godne uwagi muzea w stolicy Anglii to Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, Muzeum Wiktorii i Alberta czy Tate Modern.

Gdy zacznie nas przytłaczać ogrom londyńskich atrakcji, warto zaczerpnąć świeżego powietrza i odpocząć w największym miejskim parku, czyli Hyde Park. Oczywiście, na tym nie kończy się lista londyńskich zabytków i atrakcji – aby poznać je wszystkie, nie wystarczyłby chyba miesiąc. Zamiast jednak „zaliczać” kolejne obiekty, warto poznać atmosferę miasta podczas wyprawy do typowego pubu, gdzie delektować się można pysznym piwem i niespotykanym w żadnym innym mieście na świecie klimatem.

Chcielibyście wybrać się do Londynu? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz