Co warto zobaczyć w Lublinie?

Podróże    
ocena

Lublin to miasto, które obfituje w atrakcje turystyczne. Znajdzie tu dla siebie coś interesującego miłośnik zabytków, muzeów, jak i przyrody.

Co warto zobaczyć w Lublinie?

sxc.hu

Zabytkiem, który należy obowiązkowo zwiedzić podczas wizyty w Lublinie jest rzymskokatolicka kaplica pw. Świętej Trójcy. Została on wybudowana w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Można tam podziwiać niezwykłe freski rusko-bizantyjskie. To miejsce, w którym przenikają się kultury Wschodu i Zachodu. Tuż obok kaplicy znajduje się wieża obronna z XIII wieku, mająca statut najstarszego zabytku w Lublinie. Zamek (jego obecny kształt pochodzi z XIX wieku) jest także siedzibą Muzeum Lubelskiego. Wcześniej znajdowało się tu więzienie carskie.

Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w Lublinie należą także rynek z kamieniczkami, dwie bramy: Krakowska i Grodzka z XIV wieku, bazylika i klasztor dominikanów oraz gmach Trybunału Koronnego. Warto zaznaczyć, że w jego piwnicach znajduje się wejście do Turystycznej Trasy Podziemnej. Z kolei wspomniana wyżej brama Krakowska jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina. Z miejsc wartych zobaczenia można jeszcze wskazać bramę Rybną (powstała w XV wieku), cerkiew prawosławną pw. Przemienienia Pańskiego (jedna z najstarszych, murowanych tego rodzaju świątyń w Polsce), dawny Bank Państwowy Rosji, dom na Podwalu, gmach Dawnej Kasy Przemysłowców Lubelskich (obecnie Grand Hotel), hotel Europa, kościół i klasztor ks. Jezuitów pw. św. Piotra Apostoła, kościół i klasztor oo. Kapucynów, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, kościół pw. Św. Ducha, kościół pw. św. Józefa i klasztor oo. Karmelitów, kościół św. Michała Archanioła, pałac Czartoryskich, pałacyk Morskich, ratusz miejski (dawny kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej), wieżę Trynitarską (siedziba Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej).

Turystyczna Trasa Podziemna biegnie pod starówką i ma długość 200 metrów. Zaczyna się w piwnicach Trybunału Koronnego. Turyści podczas zwiedzania 14 sal zapoznają się z historią miasta. Klasyczna ekspozycją została wzbogacona o multimedialne doświadczenia (np. pożaru miasta). Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą się wybrać do  krypty grobowej w archikatedrze. Tam znajdują się groby biskupów lubelskich i innych duchownych z tutejszej diecezji.

Jeśli chodzi o muzea, to mamy do wyboru kilka placówek. Są to: Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Lubelskie (siedziba Zamek Lubelski), Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w wieży Trynitarskiej, Muzeum Historii Miasta Lublina w bramie Krakowskiej oraz Izba Pamięci Żydów Lubelskich.

Warto wybrać się do Ogrodu Botanicznego UMCS. Na powierzchni 25 hektarów można podziwiać 6,5 tys. gatunków i odmian roślin. Znajduje się tam także malowniczy dworek Kościuszków. Z innych ciekawych miejsc warto wymienić Zalew Zemborzycki z lasem Dąbrowa, błonia w dolinie Bystrzycy, Ogród Ssaki oraz Park Ludowy. Przez teren miasta przebiega obszar chronionego krajobrazu „Dolina Ciemięgi”.

UWAGA!

Przez teren miasta biegnie pięć tras turystycznych. Są to: Szlak Znanych Lublinian, Szlak Zabytków Architektury, Szlak Wielokulturowy, Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej oraz Szlak Pamięci Żydów Lubelskich. Niezwykle ciekawa jest ostatnia z nich, ponieważ przez wieki Lublin był jednym z najważniejszych ośrodków żydowskich. Znajdował się tutaj ogromny kompleks, który obejmował, m. in. wielką synagogę oraz dawna Uczelnia Mędrców.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz