Co warto zobaczyć w Luksemburgu?

Podróże    
ocena

Luksemburg to jeden z najmniejszych, ale i najzamożniejszych krajów Unii Europejskiej oraz centrum przemysłu, finansów i technologii. Choć być może trudno w to uwierzyć, gromadzi on na niewielkiej powierzchni zabytki i okazy pięknej przyrody. Znajdujący się od zawsze na granicy kultury łacińskiej i germańskiej kraj może zaoferować turystom więcej, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Stolicą Wielkiego Księstwa Luksemburga, bo tak brzmi pełna nazwa państwa, jest miasto Luksemburg. Jego centrum było niegdyś potężną fortecą, przez co zyskało sobie miano „Gibraltaru Północy”. Położenie skalnego płaskowyżu do dzisiaj zaskakuje każdego, kto po raz pierwszy odwiedza miasto – wyrasta on w samym centrum między dolinami rzek Alzette i wpadającej do niej Petrusse.

Do największych atrakcji miasta należą kazamaty, które od XVII wieku były tu budowane kolejno przez Hiszpanów, Francuzów i Austriaków. Ich rozmiary były zaskakujące – mierzące 23 kilometry długości tunele mieściły magazyny, kuchnie, zakłady rzemieślnicze, a nawet piekarnie. Do dzisiaj przetrwało jedynie 10% kazamat.

Kolejnym najczęściej odwiedzanym zabytkiem Luksemburga jest Pałac Wielkich Książąt, który pełni funkcje zimowej rezydencji rodziny książęcej. Członkowie rodu spoczywają w Katedrze Notre-Dame, gdzie znajduje się otoczona kultem drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem i cenne barokowe organy. Inne ciekawe zabytki miasta to między innymi: Kościół i Brama św. Michała, kolegium jezuickie oraz most Nei Breck. Zainteresowani integracją europejską zobaczyć mogą siedziby rozmaitych instytucji – sekretariat Parlamentu Europejskiego, Trybunał Sprawiedliwości i Europejski Bank Inwestycyjny to tylko niektóre z nich.

Warto wiedzieć, że południowa część Luksemburga, poza stolicą, słynie z produkcji wina. W Bech-Kleinmacher udostępniana jest licząca 350 lat winnica, w której pokazane są metody pracy przy produkcji trunku. Muzeum w Ehnen prezentuje stare narzędzia takie jak prasy do wyciskania soku, a w Grevenmacher swoje piwnice otwiera dla zwiedzających czołowy producent win musujących.

Centralna część kraju to przede wszystkim Dolina Siedmiu Zamków. W Mersch oprócz zamku oglądać można Kościół i Wieżę św. Michała. W Ansemburgu obok budowli z XII wieku znajduje się również młodszy o pięć stuleci zamek z ogrodem francuskim. Nad ruinami w Koerich stoi obecnie kościół. W zamku w Hollenfels mieści się schronisko młodzieżowe, a obiekty w Septfontaines i Schoenfels nie są niestety udostępniane dla zwiedzających. W centralnej części kraju warto ponadto zobaczyć graniczącą z Niemcami gminę Echternach, w której mieści się kompleks dawnego opactwa benedyktyńskiego.

Na północy Luksemburga na zwiedzających czekają kolejne wspaniałe zamki. Choć trudno spodziewać się tego po tak niewielkiej miejscowości, to właśnie w Bourscheid znajduje się największy i – prawdopodobnie – najcenniejszy średniowieczny zamek kraju. Ciekawe są również podobne budowle w Vianden oraz Wiltz. W pierwszym miasteczku odwiedzić warto także muzeum Victora Hugo i muzeum karykatury, a w drugim – muzeum muzyki.

Co najbardziej zainteresowało Was w Luksemburgu? Dlaczego chcielibyście pojechać do tego kraju? Wypowiedzcie się!

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

Portalowi proponuję sprawdzanie, artykułów które publikuje. Inaczej jesteście nierzetelni!!!! Artykuł o państwie Luksemburg a zdjęcie Pałacu Luksemburg, ale w Paryżu!!!! Masakra!!!

~ gość / 2016-03-13 19:11:11
oceń komentarz: (0) (1)

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz