Co warto zobaczyć w Madrycie?

Podróże    
ocena

Madryt to miasto-muzeum – pokocha je każdy, kto umie docenić piękno. Centrum Półwyspu Iberyjskiego znane jest ze swojego dziedzictwa kulturalnego i artystycznego, ale także z biznesowego zgiełku i bogatego życia nocnego. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii?

Co warto zobaczyć w Madrycie?

sxc.hu

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wizyty w najstarszej dzielnicy zwanej Madrytem Habsburgów. To tutaj znajduje się jeden z największych pałaców królewskich na świecie – El Palazio Real. W skład zaprojektowanego przez włoskich mistrzów budynku wchodzą piękne salony: Tronowy i Kolumnowy, apartamenty, kunsztowna kaplica, zbrojownia i biblioteka. Uroczyste zmiany warty przed bramą pałacu odbywają się jedynie w pierwsze środy miesiąca – jeżeli jesteś w Madrycie właśnie w tym dniu, nie możesz przegapić tego wydarzenia. W pobliżu pałacu położona jest katedra La Almudena, ukończona zaledwie 20 lat temu świątynia, która łączy w sobie różne style architektoniczne.

Jednym z najważniejszych madryckich placów jest Plaza Mayor. To tutaj w przeszłości odbywały się wszystkie najważniejsze wydarzenia takie jak koronacje, corridy czy egzekucje. W odrestaurowanych XVI-wiecznych budynkach przy placu znajdują się dzisiaj kawiarnie i sklepy. W oczy rzuca się budynek Casa de la Panaderia – dawna siedziba ratusza, pełniąca dziś funkcję biura informacji turystycznej. Na nieodległym Plaza de la Villa, mniejszym rynku, zobaczyć warto z kolei siedzibę Urzędu Rady Miasta, który mieści się budynku wzniesionym w stylu barokowym.

Sercem Madrytu jest jednak inny jeszcze plac – Puerta del Sol. To miejsce, które nie w przeszłości, lecz obecnie jest świadkiem wielu wydarzeń: parad, demonstracji, zabaw sylwestrowych. Znajduje się tutaj jeden z symboli miasta, mianowicie statua niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe, a także pomnik Karola III, dwie fontanny i zabytkowy ratusz. Nie jest stąd daleko do klasztoru Descalzas Realem, architektonicznego arcydzieła, które gromadzi w swoich wnętrzach dzieła wybitnych malarzy, m.in. Tycjana, Rubensa i Pedra de Mena. Obowiązkowo musisz zobaczyć jeszcze dwa budynki: najpiękniejszą siedzibę poczty Palacio de Comunicaciones oraz najpiękniejszy biurowiec Edificio Metropolis. Możesz przespacerować się także całą reprezentacyjną ulicą Gran Via, pełną sklepów oraz ośrodków kultury i rozrywki.

Madryt słynie z niesamowitych muzeów na czele z Prado, którego klasycystyczny budynek mieści jedne z najbogatszych na świecie zbiorów malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunku. Muzeum Real Academia de Bellas Artes jedną z sal poświęca w całości Pablowi Picasso. Archeologiczne znaleziska z terenów Hiszpanii, Egiptu i Grecji gromadzi Museo Arqueológico Nacional, a świadectwa hiszpańskich wypraw zamorskich – Museo Naval.

Co najbardziej spodobało Wam się w stolicy Hiszpanii? Dlaczego chcielibyście tam pojechać? Wyraźcie opinię w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz