Co warto zobaczyć w Mediolanie?

Podróże    
ocena

Mediolan postrzegany bywa jako mniej atrakcyjny od wielu innych miast Półwyspu Apenińskiego. Włoskie centrum finansów i mody to dobre miejsce dla osób ceniących sobie przyjemności takie jak życie nocne, zakupy czy sport. Oferuje jednak również nieco ciekawych zabytków, których nie można pominąć.

Co warto zobaczyć w Mediolanie?

fot. Michał Osienkiewicz

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Mediolanu jest Katedra Narodzin św. Marii – Duomo. To potężny (trzeci co do wielkości w Europie) kościół, którego kompletne wzniesienie i wykończenie zajęło prawie sześć wieków. Gotycka świątynia ozdobiona jest z zewnątrz przez 2200 figur. Turystom udostępniane jest nie tylko wnętrze katedry, ale również jej dach, z którego roztacza się piękny widok na miasto. Innym kościołem, który warto zobaczyć, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Santa Maria delle Grazie. W przyległym do niego klasztorze znajduje się słynny fresk Leonarda da Vinci – „Ostatnia wieczerza”.

Duomo jest najważniejszym obiektem przy Piazza del Duomo, czyli centralnym placu Mediolanu. Naprzeciwko kościoła wznosi się pomnik króla Wiktora Emanuela II. Jego imię nosi również położona obok Galleria Vittorio Emanuele II. To piękna galeria handlowa bazująca na konstrukcji krzyżowej, z położoną pośrodku konstrukcją ze stali i szkła.

Jedna z najsłynniejszych ulic miasta, Via Dante, prowadzi do kolejnego obiektu, który warto odwiedzić. Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) to XV-wieczny ceglany kompleks budynków, który stanowił niegdyś siedzibę książęcą. Zamek otoczony jest murem, suchą fosą i narożnymi basztami. Dziś mieści się w nim szereg muzeów, z których najciekawsza jest Pinakoteka, prezentująca cenne obrazy twórców włoskich, francuskich i holenderskich. W pozostałych muzeach znaleźć można między innymi zabytki starożytnego Egiptu, instrumenty muzyczne oraz dzieła sztuki użytkowej.

W Mediolanie warto zobaczyć również gmach Teatru La Scala. To najsłynniejsza we Włoszech, i doskonale rozpoznawalna na świecie, scena operowa, w której wystawiano wiele cenionych spektakli. Budynek o klasycystycznej fasadzie może mieścić w swoich wnętrzach ponad 3,5 tysiąca osób. Interesujący jest również budynek głównego dworca kolejowego (Milano Centrale), który według zamysłu Mussoliniego miał ukazywać potęgę faszystowskiego reżimu.

Miłośnicy mody i zakupów pominąć nie mogą Dzielnicy Mody z ulicami takimi jak: Via Montenapoleone, Via Manzoni, Via Sant'Andrea. Znajdują się tam sklepy ekskluzywnych marek: Prada, Gucci, Armani, Versace i wiele innych. Fani futbolu zobaczyć mogą największy włoski stadion – Stadio Giuseppe Meazza San Siro, w którego budynku mieszczą się muzea dwóch wspaniałych drużyn piłkarskich: A.C. Milanu i Inter Mediolanu.

Co jeszcze warto zobaczyć w Mediolanie? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz