Co warto zobaczyć w Monachium?

Podróże    
ocena

Architektura Monachium olśniewa wszystkich tych, którzy odwiedzają miasto po raz pierwszy. Znacznie zniszczona podczas II wojny światowej stolica Bawarii została pieczołowicie odbudowana i oferuje dzisiaj turystom wszystko, co najciekawsze: gwarną starówkę, piękne pałace i doskonałe muzea.

Co warto zobaczyć w Monachium?

sxc.hu

Najstarsza część miasta znajduje się w obrębie dawnych fortyfikacji. Do dzisiaj zachowały się fragmenty średniowiecznego systemu obronnego z trzeba bramami: wschodnią Isartor, południową Sendlinger Tor i zachodnią Karlstor. Ciekawym zabytkiem jest Rezydencja (Residenz), czyli dawna rezydencja królów Bawarii. Dzisiaj to pełniący dzisiaj przede wszystkim funkcje muzealne potężny kompleks, który składa się z dziesięciu dziedzińców i otaczających je budynków. Muzeum Rezydencji oferuje szereg osobnych ekspozycji, między innymi: skarbiec, bogato wykończone komnaty, kaplice, a także malowidła ścienne, włoskie pejzaże i zabytki starożytnego Egiptu.

Zbiory o zupełnie innym charakterze gromadzi Muzeum Zabawek, które mieści się w budynku Starego Ratusza (Altes Rathaus). Dawna siedziba zarządu miasta położona jest przy centralnym placu miasta, Placu Mariackim. W pobliżu stojącej tutaj kolumny maryjnej znajduje się również piękny, wykończony w neogotyckim stylu, Nowy Ratusz (Neues Rathaus). Budynek wyróżnia się zdobioną elewacją oraz wieżą, w której umieszczono 43 dzwony.

Najbardziej rozpoznawalnym obiektem sakralnym w Monachium jest Katedra Najświętszej Maryi Panny (Frauenkirche). Wzniesiony w miejscu dawnej XIII-wiecznej kaplicy, wielokrotnie przebudowywany, kościół mieści w swoim wnętrzu cenne historyczne wyposażenie, między innymi: stalle, dzieła malarskie i rzeźby. Z wież świątyni, wysokich na 99 metrów, rozpościera się piękna panorama miasta. Najstarszym monachijskim kościołem jest gotycki Kościół św. Piotra (Peterskirche) z nazywaną „starym Piotrem” wieżą, która również udostępniana jest turystom. Wśród świątyń w stylu barokowym wyróżnia się natomiast Kościół Teatynów (Theatinerkirche) z kopułą, śnieżnobiałym wnętrzem i grobową kryptą w podziemiach.

Coraz więcej turystów odwiedzających stolicę Bawarii przyciąga stadion piłkarski Allianz Arena, który należy do najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Słynące z obszernych terenów zielonych Monachium pochwalić może się również jednym z największych parków na globie – Ogrodem Angielskim (Englischer Garten). Pięknie prezentuje się też zespół pałacowo-parkowy Nymphenburg, który stanowił niegdyś letnią rezydencję władców Bawarii.

Za co lubicie Monachium? Co w tym mieście podoba Wam się najbardziej? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz