Co warto zobaczyć w Moskwie?

Podróże    
ocena

Z Warszawy do Moskwy jest bliżej niż do Londynu, Paryża czy Rzymu. Mimo to wielu turystów wybiera wygodne połączenia z Europą Zachodnią, zapominając o potężnej metropolii na wschodzie. Stolica Rosji to pełne sprzeczności miejsce o bogatej historii i niezwykłych zabytkach.

Co warto zobaczyć w Moskwie?

sxc.hu

Symbolem miasta jest Kreml. To nie tylko siedziba prezydenta Rosji oraz administracji państwowej, ale również najważniejszy zabytek o wielkiej wartości historycznej. Warowny, otoczony murami i basztami obronnymi gród składa się z wielu pałaców, cerkwi i soborów. Niektóre obiekty, jak na przykład Zbrojownia, udostępniane są turystom jako muzea. Inne – jak kremlowski Arsenał – do dziś pozostają w służbie wojska lub administracji.

Warto zobaczyć Wielki Pałac Kremlowski i Pałac Teremnoj. Najważniejszymi zabytkami sakralnymi są nakryte złoconymi kopułami sobory: Zwiastowania, Uspieński, Archangielski. Nad wszystkim trzema góruje przeszło 80-metrowa Dzwonnica Iwana Wielkiego.

Nieopodal Kremla położony jest najważniejszy plac Moskwy – Plac Czerwony. Stanowiący przed wiekami wielkie targowisko teren stał się następnie miejscem najważniejszych uroczystości państwowych i taką funkcję pełni on do dzisiaj. To prawdziwe serce miasta, z którego promieniście rozchodzą się główne arterie komunikacyjne. Przy samym placu lub w jego pobliżu mieście się wiele zabytków. Tuż obok Kremla wznosi się Cerkiew Wasyla Błogosławionego. Jej bajkowy wygląd to jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Moskwy. Naprzeciwko znajduje się budynek GUM – Gławnyj Uniwersalnyj Magazin. To centralny dom handlowy zajmowany przez luksusowe sklepy.

W położonym przy placu Mauzoleum Lenina znajduje się zabalsamowane ciało przywódcy rewolucji październikowej. Grobowiec udostępniany jest tylko trzy razy w tygodniu przez trzy godziny i nie wolno w nim robić zdjęć.

Jedną z najpopularniejszych wśród turystów ulic jest Arbat. Niestety większość jej zabytkowych zabudowań spłonęła dwieście lat temu w wielkim pożarze miasta. Do dzisiaj jednak, zamiast monumentalnych gmachów jak przy większości moskiewskich ulic, znaleźć tu można ciekawe przykłady architektury secesyjnej i konstruktywistycznej. Komercjalizujący się nieco w ostatnich latach deptak stanowił artystyczny zakątek miasta, w którym zamieszkiwał między innymi Aleksander Puszkin i Bułat Okudżawa.

Pozostałe warte odwiedzenia miejsca to między innymi: klasztor i cmentarz Nowodziewiczy, w którym spoczywają zasłużeni Rosjanie, Galeria Trietiakowska z potężną kolekcją dzieł rosyjskiego malarstwa oraz Patriarsze Prudy, znany z powieści „Mistrz i Małgorzata” –  skwer z dużym stawem pośrodku.

Czy macie swoje ulubione miejsce w Moskwie? Opowiedzcie nam o nim!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz