Co warto zobaczyć w Neapolu?

Podróże    
ocena

Nawet pobieżne zwiedzanie Neapolu zająć może wiele dni. Wszak historyczne centrum należy do największych na świecie, a w mieście znajduje się ponad 400 kościołów, z których spora część to zabytki. Dowiedz się, których atrakcji turystycznych Neapolu nie można pominąć!

Co warto zobaczyć w Neapolu?

sxc.hu

O mieście, na którego tle widoczny jest groźny Wezuwiusz, krążą czasami stereotypowe opinie. Okolice dworca kolejowego, dzielnice skupione wokół Piazza Garibaldi i via Tribunali są zatłoczone i bywają niebezpieczne. Z miastem kojarzona jest mafia, sterty śmieci i zaniedbane budynki. Będąc w Neapolu, docenić trzeba jednak jego autentyczny charakter, który zaprzecza przekonaniu, że centrum miasta powinno być reprezentacyjnym „skansenem” dla turystów. Cała starówka miasta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając stolicę włoskiej Kampanii pominąć nie można najbardziej charakterystycznej budowli, czyli Castel Nuovo. To położony w samym sercu miasta i tuż przy wodach Zatoki Neapolitańskiej XIII-wieczny zamek, dawna siedziba królów. Prowadzi do niego droga ze słynnym łukiem triumfalnym. Innym znanym zamkiem, położonym niedaleko centrum, jest Castel dell'Ovo czyli Zamek Jajeczny. Budowla, którą legenda łączy z rzymskim poetą Wergiliuszem, stoi na maleńkiej skalistej wyspie.

Bardzo popularny wśród turystów jest również urządzony z dużym przepychem neapolitański Pałac Królewski (Palazzo Reale). Znajduje się on przy potężnym placu Piazza del Plebiscito, a jego fasadę ozdabia szereg XIX-wiecznych posągów władców Neapolu. Po drugiej stronie placu położony jest kościół San Francesco di Paola z potężną kolumnadą.

Najważniejszym z kościołów Neapolu jest Katedra św. Januarego, poświęcona patronowi miasta. W liczącej sobie osiem wieków świątyni znajduje się wiele zabytków, z których najcenniejsze to kaplica wzniesiona w podziękowaniu za zakończenie epidemii dżumy oraz krypta Succorpo. W maju i we wrześniu katedra przyciąga tłumy wiernych, pragnących wziąć udział w święcie religijnym nazywanym „cudem krwi” św. Januarego.

Zobaczyć warto również Santa Maria del Carmine, który przez wiele wieków stanowił duchowe centrum miasta. Wyjątkowym zabytkiem architektury sakralnej jest też San Domenico Maggiore przy placu o tej samej nazwie. W kameralnym Santa Maria la Nova znajdują się z kolei słynne dzieła sztuki, na czele ze złoconymi freskami.

Neapol słynie również z pięknych terenów zielonych. Warto przespacerować się po oferującym wspaniałe widoki Villa Floriana i pełnym palm Villa Comunale. Wśród muzeów wyróżnia się Museu Nazionale Archeologico z wykopaliskami z Pompei i Herkulanum. Museo e Gallerie Nazionali di Capodimonte to z kolei jedna z najlepszych galerii malarstwa we Włoszech.

Jakie atrakcje Neapolu zachwyciły Was najbardziej? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz