Co warto zobaczyć w Nicei?

Podróże    
ocena

Nicea to stolica Lazurowego Wybrzeża, ośrodek turystyczny, rozrywkowy i uzdrowiskowy. Miasto położone jest nad Zatoką Aniołów, u podnóża Alp. Co szczególnie warto zobaczyć we francuskim kurorcie?

Co warto zobaczyć w Nicei?

sxc.hu

Symbolem Nicei jest nadmorska aleja Promenade des Anglaise (Promenada Anglików). Przy siedmiokilometrowym, obsadzonym palmami bulwarze znajdują się rezydencje w stylu rokoko, luksusowe hotele i kamieniste plaże. Miejsce przyciąga spragnionych słońca spacerowiczów i rowerzystów, a za nimi pojawiają się uliczni handlarze i artyści. Najbardziej znane budynki stojące w tym miejscu to monumentalny Hotel Negresco oraz wybudowany w stylu art deco Palais de la Mediterranee.

W centrum miasta położony jest Plac Massena, który otaczają kolorowe XIX-wieczne kamienice. Znajdują się tutaj różnokształtne fontanny oraz siedem rzeźb zadumanych ludzi, które mają symbolizować dialog siedmiu kontynentów. Tutaj znaleźć można także liczne restauracje i sklepiki popularne wśród turystów. Wiele kawiarenek znajduje się przy pachnących ziołami uliczkach Starego Miasta. Warto przespacerować się między tutejszymi kamieniczkami o zielonych okiennicach.

Nie wolno pomijać Katedry św. Mikołaja (Cathedrale Orthodoxe Russe Saint-Nicolas) – dużej prawosławnej cerkwi wzniesionej przez elity rosyjskie z inicjatywy carowej Marii Fiodorowny. Na Starym Mieście (Vieux Nice) znajduje się wiele pięknych kościołów. Cathedrale Ste-Reparate wyróżnia się kopułą pokrytą kolorowymi dachówkami. Chapelle de la Misericorde to oparty na planie owalu kościółek złożony z czterech kaplic.

Wybrać trzeba się do dzielnicy Cimiez, gdzie w lecie odbywają się koncerty jazzowe. Na wzgórzu położone są tu ruiny amfiteatru i term z III wieku – pozostałości rzymskiej kolonii. Zobaczyć można założony w IX wieku przez benedyktynów klasztor z franciszkańskim kościołem Matki Bożej Wniebowzięcia. Świątynię otacza cmentarz i ogród. Wzgórze wieńczą ruiny zamku książąt prowansalskich, z którego rozpościera się piękna panorama na port, starówkę i Promenade des Anglaise.

Nicejskie muzea gromadzą przede wszystkim bogate zbiory dzieł malarskich. Pracowali tu mistrzowie tacy jak: Matisse, Picasso, Chagall czy Renoir. W Pałacu Lascarisa znajduje się wystawa genueńskiej sztuki baroku, w tym sztuki użytkowej. Muzeum Historii (Musee d’Art et d’Histoire) prezentuje zbiory sztuki współczesnej, Muzeum Sztuk Pięknych (Musee des Beaux-Arts) – rzeźbę i malarstwo, a Muzeum Narodowe (Musee National) kolekcję siedemnastu obrazów Chagalla.

Czy chętnie wybralibyście się do Nicei? Co w tym mieście interesuje Was najbardziej? Wypowiedzcie się!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz