Co warto zobaczyć w Niemczech?

Podróże    
ocena

Niemcy to państwo złożone z wielu krajów związkowych i z wielu regionów turystycznych. Każdy z nich ma inną specyfikę i czym innym wabi podróżników. Przedstawiamy kilka propozycji miejsc, w których atrakcji jest wyjątkowo dużo.

Co warto zobaczyć w Niemczech?

photoxpress.com

W Niemczech nawet kojarzone z ciężkim przemysłem Zagłębie Ruhry wykorzystywane jest w turystyce. Obecnie wiele zakładów jest zamkniętych, a w ich miejsce powstają tereny rekreacyjne. Z urokliwych wiosek i krajobrazów słynie Górna Bawaria, a z produkcji wina i krajobrazu wygasłych wulkanów – Mozela i Saara. Winorośl uprawiana jest także w urokliwym regionie Rheingau, na prawym brzegu Renu. W krainie Schwarzwaldu oglądać można przepiękne szczyty i przepaście, a w regionie Zugspitze – najczystsze jeziora.

Pełniącą zawsze ważną rolę w historii i polityce Europy stolicą kraju jest Berlin. Symbol miasta to XVIII-wieczna Brama Brandenburska z wieńczącą ją figurą kwadrygi – zaprzęgu konnego powożonego przez boginię Nike. Miejsce to jest związane również z historią muru berlińskiego – to tutaj powstał pierwszy jego fragment i tutaj runęły pierwsze betonowe bloki. Rzesze turystów przyciąga również Reichstag, czyli siedziba parlamentu niemieckiego Bundestagu. Udostępniany turystom gmach zwieńczony jest ogromną szklana kopułą.

Najbardziej znanym placem miasta jest Alexanderplatz z położonymi przy nim dziełami secesyjnego architekta Petera Behrensa: Berolinahaus i Alexanderhaus. W centrum miasta zobaczyć warto neorenesansowy Czerwony Ratusz. Z cegły zbudowana jest również Wieża Grunwaldzka na wzgórzu Karlsberg. Wspaniała panorama miasta rozpościera się z kolei z Wieży Telewizyjnej – mierzącej aż 365 metrów budowli zwieńczonej platforma widokową.

Drugim co do wielkości miastem Niemiec jest portowy Hamburg. Warto zobaczyć tu przede wszystkim charakterystyczną historyczną Dzielnicę Spichlerzy ze stuletnimi budynkami magazynów portu. Główną ulicą handlową i promenadą jest Jungfernstieg nad rzeką Alster. Najsłynniejsza hamburska świątynia to barokowy Kościół św. Michała z ponad 130-metrową wieżą, z której obserwować można piękny krajobraz miasta. Ciekawy jest również najstarszy kościół parafialny, czyli Kościół św. Piotra oraz drugi na liście najstarszych budynków w mieście – Kościół św. Katarzyny. Ostatnią świątynią, która kształtuje charakterystyczną panoramę miasta, jest odbudowany po bombardowaniach w czasie II wojny światowej Kościół św. Jakuba. Zobaczyć trzeba też potężny gmach ratusza ze zdobiącymi fasadę posągami cesarzy.

Na tle innych niemieckich miast pięknie prezentuje się również architektura Monachium. Zachowały się tutaj fragmenty średniowiecznego systemu obronnego, w obrębie którego koncentruje się wiele zabytków. Warto zobaczyć budynek Rezydencji (Residenz), stanowiący niegdyś rezydencję królów Bawarii, a dzisiaj duże centrum muzealne. Przy centralnym Placu Mariackim znajduje się Stary Ratusz z Muzeum Zabawek oraz piękny, wykończony w neogotyckim stylu, Nowy Ratusz.

Najważniejszym obiektem sakralnym jest Katedra Najświętszej Maryi Panny, a najstarszym –  Kościół św. Piotra. Obydwie świątynie udostępniają turystom swoje wysokie wieże. W Monachium zobaczyć można też jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich świata, Allianz Arena oraz jeden z największych parków na globie – Ogród Angielski.

Liczne atrakcje, pomimo znacznych zniszczeń powstałych w czasie wojny, oferuje również Drezno. W nazywanej „miastem baroku” stolicy Saksonii obowiązkowym punktem zwiedzania jest położona nad Łabą północna część starówki. Zobaczyć należy zespół królewskiego pałacu Zwinger i Rezydencję Wettinów. Pięknie prezentuje się barokowa Katedra Świętej Trójcy oraz protestancki Kościół Marii Panny. Przestrzenie muzealne zajmują dzisiaj wnętrza Albertinum – niegdyś jednej z największych zbrojowni w Europie.

Czy macie swoje ulubione miejsca w Niemczech? Opiszcie nam je!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz