Co warto zobaczyć w Olsztynie?

Podróże    
ocena

Do najważniejszych zabytków w Olsztynie należy zamek kapituły warmińskiej (XIV–XVIII wieku). Obecnie jest on siedzibą Muzeum Warmii i Mazur. Z ciekawych eksponatów, które się w nim znajdują, warto wymienić tablicę astronomiczną, którą sporządził Mikołaj Kopernik w XVI wieku. Gotycki rodowód posiadają także kościół św. Jakuba oraz Wysoka Brama.

Co warto zobaczyć w Olsztynie?

sxc.hu

Stary Ratusz znajduje się w centrum Starówki. Został zbudowany w XIV wieku. W XVII wieku budowla spaliła się, a w jej miejscu postawiono nowy budynek. Na przestrzeni wieków był on kilkakrotnie przebudowywany. Na zabytkowym obiekcie można podziwiać zegary słoneczne. Obecnie jest siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Najcenniejszym budynkiem sakralnym jest bazylika katedralna św. Jakuba, którą wybudowano w XIV wieku. Pomimo burzliwej historii, obfitującej w modernizacje, przebudowy czy pożar świątynia ta nie straciła gotyckiego charakteru (m.in. tabernakulum, tryptyk późnogotycki). Poza tym można tu podziwiać renesansowe oraz barokowe elementy wyposażenia. Warto także wybrać się do Kaplicy Jerozolimskiej z XVI wieku, kościoła św. Józefa, kościoła ewangelicko-augsburskiego z XIX wieku, kościoła św. Wawrzyńca w Gutkowie z końca XIV wieku czy ewangelicko-augsburskiej kaplicy cmentarnej.

Budynek Rejencji Olsztyńskiej powstał na początku XX wieku, wyróżnia go styl wczesnego modernizmu. Obecnie jest on siedzibą instytucji samorządowych i publicznych. Na uwagę zasługuje także remiza straży pożarnej. Budynek powstał na początku XX wieku. Podobnie jak Nowy Ratusz reprezentuje neorenesansowy styl z arkadowymi podcieniami.

Do naszych czasów w Olsztynie przetrwało pałace, dwory i wille. Warto zobaczyć pałacyk Archiprezbitera z początku XVIII stulecia (obecnie siedziba arcybiskupa-seniora), wiejską rezydencję, czyli pałac w Nagórkach z początku XX wieku (Muzeum Przyrody). Na terenie miasta znajduje się kilka willi. Są to: „Bayer” z XIX wieku, „Hermeneau” z początku XX wieku (Dom Dziennego Pobytu Dziecka „Arka), secesyjna willa przy ul. Dąbrowszczaków 3 z początku XX wieku.

UWAGA!

Z zabytków techniki warto wymienić wiadukty kolejowe na Łynie z XIX wieku, elektrownię na Łynie, dawną wieżę ciśnień (siedziba Obserwatorium Astronomicznego) czy najstarszą windę w budynku Książnicy Polskiej.

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz