Co warto zobaczyć w Oslo?

Podróże    
ocena

Norwegia to słabo zaludniony kraj, w którym dominują małe miasteczka, a ich największym walorem jest piękna przyroda. Choć nie jest to nieprawdziwy obraz, należy dodać, że wyjątek od reguły stanowi Oslo. To rozwijająca się metropolia, która oferuje turystom ciekawą architekturę i nieprzeciętne muzea.

Co warto zobaczyć w Oslo?

sxc.hu

Jedynie przez kilka tygodni w lecie udostępniany jest turystom Pałac Królewski (Det Kongelige Slottet), który jest siedzibą urzędującego króla Haralda V. Warto wówczas z wyprzedzeniem zakupić bilet w urzędzie pocztowym. Atrakcją, którą można oglądać tutaj codziennie, jest honorowa zmiana warty o godzinie 13.

Przy centralnej ulicy miasta, Karl Johans gate, znajduje się większość ważnych zabytków, na czele z obronnym zamkiem i fortecą Akershus (Akershus Festning). Położona w strategicznej części zatoki twierdza pochodzi z końca XIII wieku. W odrestaurowanym zamku można całkowicie za darmo zwiedzać sale, podziemne przejścia i lochy oraz kaplicę. Opłaty pobierane są za wstęp do muzeów, które mieszczą się w twierdzy: Muzeum Wojskowego (Forsvarsmuseet), dokumentującego militarne dzieje Norwegii oraz Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu (Norges Hjemmefront Museet), poświęcone aliantom II wojny światowej.

Będąc w Oslo na trasie wycieczkowej nie powinno się pominąć pięknego neoromańskiego budynku parlamentu norweskiego (Stortingsbygningen). Siedzibę najwyższego organu władzy politycznej kraju można zwiedzać z przewodnikiem bez wnoszenia żadnych opłat. Warto zobaczyć również tutejszy ratusz, którego surową bryłę mieszkańcy najchętniej schowaliby przed turystami. Nazywany czasem najbrzydszym ratuszem w Europie, gmach jest co roku miejscem niezwykle ważnego wydarzenia – gali wręczenia pokojowej Nagrody Nobla. Z najbardziej prestiżowym wyróżnieniem na świecie związane jest również Centrum Pokojowe Nobla (Nobels Fredssenter). Prezentowane są w nim ekspozycje związane z wojną i rozwiązywaniem konfliktów.

Najbardziej znanym obszarem zielonym miasta jest Park Vigelanda (Frogner Park), który każdego roku odwiedza około milion turystów. Kompleksowi, w którym znajduje się ponad 200 figur z brązu i granitu, norweski rzeźbiarz Gustav Adolf Vigeland poświęcił ponad pół życia.

Miłośnicy sportów zimowych odwiedzić powinni skocznię narciarską w dzielnicy Holmenkollen (Holmenkollbakken), na której Adam Małysz aż pięciokrotnie triumfował w konkursach Pucharu Świata. Do najważniejszych muzeów w mieście należą: Muzeum Muncha (Munch-museet), Muzeum Ibsena (Ibsen Museet), Muzeum Statku Polarnego Fram (Frammuseet) i Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset).

Co najbardziej urzekło Was w Oslo? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz