Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Podróże    
ocena

Poznań jest miastem, którego każdy zakątek wyróżnia się specyficznym charakterem – od średniowiecznego Ostrowa Tumskiego i Śródki, przez barokowo-renesansowe Stare Miasto i secesyjną Wildę, Jeżyce oraz Łazarza , aż po wielkomiejskie Śródmieście. Stolica Wielkopolski przyciąga turystów z wielu zakątków Europy, którzy doceniają pamiętające jeszcze władców polski zabytki, monumentalne gmachy i urokliwe kamieniczki.

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

sxc.hu

Jednym z najciekawszych sakralnych obiektów Poznania (a jednocześnie najstarszym jego zabytkiem, którego początki sięgają 968 r.) jest gotycka Katedra pod wezwaniem św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Wnętrza tego wielokrotnie przebudowywanego kościoła kryją cenne dzieła sztuki ze Śląska i Wielkopolski. Na nie mniejszą uwagę zasługuje Kościół św. Stanisława, czyli fara. Wzniesiona przez jezuitów świątynia z przepiękną fasadą autorstwa Giovanni Catenazziego i niezwykłym bogactwem wnętrz jest jednym z najcenniejszych zabytków barokowych w Polsce. Kolejny ciekawy budynek będący reprezentantem tego samego stylu w sztuce jest powstałe w 1571 r.  Kolegium Jezuickie. W jego wnętrzach działa obecnie Urząd Miejski.

Miłośnicy renesansu docenią z pewnością wzniesiony na przełomie XIII i XIV w. poznański Ratusz – to jeden z najcenniejszych obiektów z tej epoki w całej Europie Środkowej. Jego wnętrza kryją godne odwiedzenia Muzeum Historii Miasta Poznania. Turystyczną atrakcją a zarazem symbolem miasta są koziołki wychodzące codziennie w samo południe ze środkowej wieżyczki Ratusza. Połączenie zegara z sympatycznymi figurkami tłumaczą tylko legendy.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w stolicy Wielkopolski jest Zamek Cesarski mieszczący się przy ul. Świętego Marcina. Monumentalny, neoromański gmach wg projektu Franza Schwechtena powstał jako rezydencja cesarza Niemiec Wilhelma II. Ukończony w roku 1919 zamek podczas II wojny światowej przygotowywany był pod rezydencję Hitlera i chociaż Führer nigdy się w nim nie pojawił, w dawnej kaplicy cesarskiej zwiedzić można jego gabinet. Dziś pałac mieści Centrum Kultury Zamek z pięknym kinem Pałacowym i różnymi ciekawymi galeriami.

Oprócz kulturalnych wrażeń, Poznań przyciąga też miłośników sportów. Przy sztucznym jeziorze Maltańskim w latach 1985-1990 powstały znakomite tory wioślarskie i kajakowe. Obiekt rozsławiony został w 1990 r., kiedy to odbyły się na nim Kajakowe Mistrzostwa Świata. Warto też wspomnieć, że południowy brzeg jeziora kryje przyjemne kąpielisko, w pobliżu korzystać też można z całorocznego toru narciarskiego i saneczkowego.

Rodzinom z dziećmi poleca się zaś odwiedzić znajdujące się w pobliżu Malty Nowe Zoo – jeden z ciekawszych i ładniejszych ogrodów zoologicznych w kraju. Na koniec warto wspomnieć o jednej z najbardziej współczesnych atrakcji Poznania, tj. Starym Browarze. Obiekt powstały na bazie dawnego Browaru Huggera (którego początki sięgają 1844 r.) stanowi dziś wibrujące wielkomiejskim życiem Centrum Sztuki i Biznesu przyciągające turystów i miejscowych nie tylko licznymi butikami, lecz także oryginalną, elegancką architekturą.

Chcielibyście wybrać się do Poznania? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz