Co warto zobaczyć w Przemyślu?

Podróże    
ocena

Przemyśl słynie jako miasto fajek i dzwonów. Jednak kolekcja tych przedmiotów nie jest jedyną dumą mieszkańców. Turyści cenią sobie to miejsce z racji jego walorów przyrodniczych, jak i kulturowych.

Co warto zobaczyć w Przemyślu?

sxc.hu

Archikatedra rzymskokatolicka w Przemyślu zaliczana jest do jednych z najcenniejszych i najstarszych zabytków miasta. Jest budowlą, która nie ma jednolitego stylu architektonicznego. Wynika to z faktu, że na przestrzeni wieków była kilkakrotnie przebudowywana. Jednak istnieją dowody, że w tym miejscu była już świątynia w XII i XIII wieku. Archikatedra posiada podziemia, ale nie zostały one udostępnione do zwiedzania. W świątyni znajdują się herby rodziny Fredrów.

Starówka przemyska należy do malowniczych i pięknych miejsc. Można tam podziwiać zabytkowe kamienice, reprezentujące różne style architektoniczne. Znajdują się one w trzech pierzejach. Do naszych czasów zachowały oryginalne podcienia. Ciekawostkę stanowi fakt, że rynek w Przemyślu jest pochyły. Jeśli chodzi o mury miejskie, to w najlepszym stanie są fragmenty, znajdujące się przy ul. Basztowej. Powstały one w XVI i XVII wieku.

Archikatedra grekokatolicka znajduje się w dawnej, jezuickiej świątyni z XVII wieku. Można tam zobaczyć zabytkowy XVII-wieczny ikonostas, który pochodzi z cerkwi w Lubaczowie.

Twierdza Przemyśl – przez wiele wieków miasto to miało strategiczne znaczenie, jeśli chodzi o obronę i ochronę granic państwa polskiego. Obecnie podziwianie tego systemu obronnego jest możliwe dzięki stworzeniu szlaku turystycznego. Został on oznaczony czarnym kolorem.

PrzemyślFot. sxc.hu

Zamek, który został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego to jedna z najstarszych budowli Przemyśla. Na przestrzeni wieków był kilkakrotnie modernizowany. Na szczęście, do naszych czasów przetrwały pozostałości po pierwotnym założeniu. Na dziedzińcu można zobaczyć relikty rotundy i palatium, budowli z okresu panowania Bolesława Chrobrego. Zamek jest także siedzibą Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Turyści mogą podziwiać piękną panoramę miasta z zamkowej wieży (obowiązują bilety wstępu).

Przemyśl często bywa nazywany miastem dzwonów i fajek. W Wieży Zegarowej można podziwiać ekspozycję tych przedmiotów. Z innych placówek muzealnych można wymienić: Muzeum Archidiecezjalne i Muzeum Historii Miasta Przemyśla (siedzibą jest XVI-wieczna kamienica z podziemiami).

UWAGA!

Z ciekawych miejsc wartych zobaczenia można wymienić kościół i klasztor karmelitów z XVII wieku, kościół franciszkanów wybudowany w XVIII wieku, gmach Urzędu Miejskiego, dawny klasztor dominikanów z przełomu XVI i XVII (obecnie to siedziba starostwa powiatowego), dawny klasztor bonifratrów z XVII wieku, dawny klasztor dominikanek z przełomu XVI i XVII wieku, kościół i klasztor karmelitanek (najwyżej położona świątynia na starówce), kościół reformatów z XVII wieku, budynek dworca PKP z XIX wieku i opactwo benedyktynek z XVII wieku.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz