Co warto zobaczyć w Pszczynie?

Podróże    
ocena

Pszczyna jest często nazywana perłą Górnego Śląska. Miasto jest zaprzeczeniem stereotypowego postrzegania tego regionu Polski.

Co warto zobaczyć w Pszczynie?

sxc.hu

Największą atrakcją w tym mieście jest zamek, który jest siedzibą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Jest on zaliczany do jednych z najcenniejszych muzeów - rezydencji w Polsce. Budynek został wybudowany w XIV wieku, ale obecny kształt gmachu i wyposażenie wnętrz prezentują przełom XIX i XX wieku. Warto zaznaczyć, że aż w 80% zachowało się historyczne wyposażenie zamku. Do naszych czasów przetrwała w niezmienionym kształcie Brama Wybrańców z XVII wieku, w której znajdowały się pomieszczenia dla zamkowej straży. Jest jedną z najstarszych części tego zabytkowego kompleksu.

Obiekt otacza Zabytkowy Park Pszczyński (156 ha powierzchni). Składa się on z Parku Zamkowego, Parku Zwierzyniec, czyli Dzikiej Promenady oraz Parku Dworcowego. Można tam podziwiać obiekty będące przykładami małej architektury. Zwiedzający mogą zobaczyć dwór Ludwikówka, pawilon herbaciany na wyspie, bramę chińską, piwnicę lodową, kapliczki i łukowe mosty. W Parku Dworcowym można zwiedzać Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. To także miejsce, gdzie można pograć w golfa lub zobaczyć żubry w Pokazowej Zagrodzie Żubrów (Dzika Promenada). Zwierzęta (żubry, muflony, daniele, sarny jelenie) można podziwiać z pomostu widokowego. Warto zaznaczyć, że dla osób niepełnosprawnych przygotowano specjalną windę.

Pszczyna może się także poszczycić starówką posiadającą średniowieczny układ urbanistyczny. Wzdłuż wąskich uliczek można tam podziwiać malownicze kamieniczki (do najlepiej zachowanych należy Frykówka), zabytkowe kościoły oraz miejski ratusz.

Jeśli chodzi o obiekty sakralne, to warto zobaczyć kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych i Matki Bożej Różańcowej z XVIII wieku, kościół ewangelicki z początku XX wieku, dawną synagogę (obecne kino Wenus), kirkut (cmentarz żydowski z domem przedpogrzebowym).

UWAGA!

Z ciekawych miejsc polecam także Muzeum Prasy Śląskiej. Jego siedzibą jest dom z przełomu XVIII i XIX wieku, z dachem krytym gontem. Można tam obejrzeć niezwykle ciekawą ekspozycję, która przybliża dzieje prasy śląskiej od jej początków do 1939 roku. Jest to jedyne muzeum w Polsce posiadające zabytkowe maszyny i urządzenia drukarskie. Również w tym budynku znajduje się Izba Telemanna, czyli sala muzyki i poezji, m. in. z kolekcją dawnych instrumentów.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz