Co warto zobaczyć w Rosji?

Podróże    
ocena

Rosja to geograficzny kolos, który nie ma sobie równych. Graniczy zarówno z Morzem Arktycznym, jak i Oceanem Spokojnym, zarówno z krajami Unii Europejskiej, jak i Kazachstanem, Mongolią czy Chinami. Na rozległym terenie kraj gromadzi wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc, z których warto wymienić chociaż kilka.

Co warto zobaczyć w Rosji?

sxc.hu

Moskwa jest stolicą Rosji i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Symbolem miasta jest Kreml – warowny gród, który skupia siedziby administracji państwowej i prezydenta oraz liczne zabytki - pałace, sobory i cerkwie. Wyróżniają się tutaj nakryte złoconymi kopułami świątynie: Sobór Uspieński, Sobór Zwiastowania i Sobór Archangielski.

Nieopodal Kremla położony jest Plac Czerwony, który stanowi prawdziwe serce miasta. Bajkowa Cerkiew Wasyla Błogosławionego to jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Moskwy. Przy placu znajduje się również Mauzoleum Lenina z zabalsamowanym ciałem przywódcy rewolucji październikowej.

Artystycznym centrum miasta jest deptak Arbat z ciekawymi przykładami secesyjnej architektury.

Petersburg to miasto położone na ponad czterdziestu wyspach połączonych blisko czterystoma mostami. Niezwykły zespół urbanistyczny przyciąga każdego roku kilka milionów turystów, którzy podziwiają klasycystyczne zabudowania i układ kanałów.

Do najcenniejszych zabytków zalicza się Twierdzę Pietropawłowską, która miała bronić miasta przed Szwedami. Pełniła ona też rolę więzienia politycznego, w którym osadzono miedzy innymi Tadeusza Kościuszkę, Juliana Ursyna Niemcewicza i Fiodora Dostojewskiego. W Soborze św. Piotra i Pawła pochowanych jest większość carów rosyjskich. Za życia zajmowali oni petersburski Pałac Zimowy i Pałac Letni oraz liczne piękne rezydencje, które znajdują się poza miastem.

Zanim opuści się jednak centrum Petersburga, zajrzeć trzeba jeszcze do XVIII-wiecznego Soboru Smolnego, który miał być częścią niewybudowanego nigdy monastyru. Potężnymi zbiorami sztuki pochwalić może się Muzeum Ermitażu, które zajmuje wnętrza pięciu pałaców.

Podróż rosyjską Koleją Transsyberyjską to przygoda, o której marzą podróżnicy z wielu rejonów świata. Kolej Transsyberyjska jest najdłuższym traktem kolejowym na świecie. Liczące sobie prawie 10 tysięcy kilometrów długości tory łączą europejską część kraju z Syberią i rejonami w pobliżu krajów Dalekiego Wschodu.

Linie prowadzą z Moskwy przez Niżny Nowogród, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck do Władywostoku, a w swoich alternatywnych trasach – do Pekinu. Co ciekawe, w czasie podróży Koleją Transsyberyjską aż ośmiokrotnie trzeba przestawiać zegarek, trasa przebiega bowiem przez tyle właśnie stref czasowych.

Jakie są Wasze ulubione zabytki i miasta Rosji? Wypowiedzcie się w komentarzu!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz