Co warto zobaczyć w Rumunii?

Podróże    
ocena

Nie najlepiej rozwinięta infrastruktura przez długi czas powodowała, że Rumunia nie mogła wykorzystać swojego turystycznego potencjału. Na szczęście sytuacja powoli się zmienia i podróżnicy z różnych rejonów Europy zaczynają odkrywać uroki tego niezwykłego kraju. A ojczyzna Drakuli zaoferować może całkiem sporo.

Co warto zobaczyć w Rumunii?

sxc.hu

Bukareszt jest stolicą i właściwie jedynym wielkim miastem Rumunii. Niestety wzorowana na Paryżu metropolia wiele ucierpiała z powodu trzęsień ziemi, II wojny światowej i rządów Ceausescu. Warto zobaczyć tu wzniesiony przez dyktatora Pałac Parlamentu, który należy do największych budynków na świecie. Do najważniejszych zabytków należą z kolei budowle sakralne: cerkwie (Curtea Vecie i Patriarchy), kościoły (św. Jana) i klasztory (Marcuta i Mihai Voda). Warto zobaczyć też Muzeum Wsi – skansen, w którym wyjątkowo dokładnie zrekonstruowano rumuńskie wioski.

Po, mogącej budzić mieszane uczucia, wizycie w Bukareszcie warto odwiedzić Transylwanię, nazywaną też Siedmiogrodem. Jednym z wyróżniających się miast w tym regionie jest Braszów (Brasov), który pochwalić może się rozległym starym miastem i słynnym gotyckim Czarnym Kościołem. Jako wyjątkowo dobrze zachowany średniowieczny zespół architektoniczny na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane zostało też niewielkie miasto Sighisoara. Zobaczyć trzeba tu charakterystyczną Wieżę Zegarową, twierdzę z bramami miejskimi oraz kościoły i cmentarz. W mieście znajduje się również dom, w którym urodził się Wład Palownik, pierwowzór książkowego wampira Drakuli. Na poświęconym postaci okrutnego księcia ruskiego szlaku, oprócz miasteczek takich jak Braszów czy Sighisoara, znajduje się piękny zamek Peles i – nazywany „zamkiem Drakuli” – Bran.

Rumuńska Bukowina to wyjątkowo urzekająca kraina łagodnych wzgórz i dolin. Skarbem tutejszego regionu są „malowane monastyry” – pokryte z zewnątrz polichromiami zespoły klasztorne. Najpiękniejsze znaleźć można w Arbore, Watrze Mołdawicy, Worońcu i Probocie. Do pieszych wędrówek stworzone zostały tutejsze góry, w których powoli wyznaczane są szlaki turystyczne.

Wybrzeże Morza Czarnego nie jest w Rumunii długie, ale w wielu miejscach bardzo dobrze wykorzystane. Podobnie jak w Bułgarii, nie brakuje tu wygodnych hoteli, rozwiniętej bazy gastronomicznej i, co ważne, szerokich plaż. Zachwycają zwłaszcza kurorty Mamaia i Neptun, ale również Eforia, Costinesti, Mangalia i Jupiter są doskonałym miejscem na wypoczynek. Warto odwiedzić portową Konstancę z meczetem, prawosławną katedrą, secesyjnym budynkiem kasyna i pobliskimi pozostałościami łaźni i akweduktów.

Czy spodobała Wam się ojczyzna Drakuli? Co najchętniej odwiedzilibyście w Rumunii? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz