Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Podróże    
ocena

Do najbardziej znanych zabytków Sandomierza zalicza się Bramę Opatowską, renesansowy ratusz, katedrę i zamek z XIV wieku oraz ponad czterystuletnie Collegium Gostomianum (jedna z najstarszych szkół w Polsce). Brama Opatowska została zbudowana w XIV-XVI wieku. Tuż obok niej można podziwiać fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz furta dominikańska tzw. "Ucho igielne".

Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

sxc.hu

Jeżeli chodzi o ratusz (XIV – XVI wiek), to jest on zaliczany do jednych z najpiękniejszych, renesansowych obiektów w Polsce. Zamek został wzniesiony w XIV wieku na miejscu istniejącej tu wcześniej warowni. Na przestrzeni wieków było często przebudowywany. Obecnie jest siedzibą Muzeum Okręgowego. W katedrze można, m. in. podziwiać gotycki, pierwotny układ przestrzenny i bizantyjsko-ruskie freski. Natomiast Collegium Gostomianum wybudowane na początku XVII wieku nadal pełni funkcję edukacyjną. Jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Warto zwiedzić klasztor dominikanów przy kościele św. Jakuba z XIII wieku. Obiekt ten uważa się za najstarszy zabytek Sandomierza oraz jeden z pierwszych, wybudowanych z cegły. Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście bez zobaczenia domu Jana Długosza zbudowany w 1476 roku (siedziba Muzeum Diecezjalnego) czy podziwiania sandomierskiej starówki (kamienice wznoszone od XV wieku).

Jeśli chodzi o walory przyrodnicze miasta, to należy wiedzieć, że jest ono położone na siedmiu wzgórzach. Do niezwykle cennych przyrodniczo miejsc należą rezerwat „Góry Pieprzowe” oraz lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi. Z tych miejsc roztacza się malowniczy widok na dolinę Wisły oraz sandomierską starówkę.

Warto wybrać się także w podróż statkiem po Wiśle lub zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną „Sandomierskie lochy”. W tym ostatnim przypadku na turystów czeka trasa o długości 470 metrów i głębokości dochodzącej do 12 metrów poniżej poziomu rynku. Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą wybrać się do „Parku Piszczele”. Oprócz ścieżek spacerowych i rowerowych znajduje się tam, m. in. park linowy.

UWAGA!

Z innych miejsc wartych odwiedzenia warto wymienić pozostałości klasztoru dominikanów, kościół św. Pawła, kościół św. Ducha, kościół św. Józefa, kościół św. Michała wraz z zespołem dawnego klasztoru Benedyktynek, dawną synagogę (obecnie siedziba Archiwum Państwowego), Pałac Biskupi z XIX wieku oraz spichlerz (XVII - XIX wiek).

Czy macie swoje ulubione miejsca w Sandomierzu? Dajcie znać gdzie lubicie spędzać czas!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz