Co warto zobaczyć w Słowenii?

Podróże    
ocena

Chociaż jest piętnastokrotnie mniejsza od Polski, mieści na swoim terytorium adriatyckie plaże i alpejskie szczyty. Choć graniczy z Włochami, bywa mylona ze Słowacją. Chociaż jej mieszkańcy to Słowianie, na ich los wpływał i Rzym, i Węgry, i Turcja. Słowenia to niewątpliwie zaskakujący kraj, który może zaoferować wiele ciekawych atrakcji.

Co warto zobaczyć w Słowenii?

sxc.hu

Lublana (Ljubljana) znaczy „ukochana” i taka właśnie jest dla Słoweńców ich stolica. To niespełna 300-tysięczne miasto z powodzeniem poznawać można spacerowym krokiem. Największą atrakcją jest tutaj górujące nad centrum wzgórze z zamkiem Ljubljanski Grad. Zwiedzać można Wieżę Zamkową i Wieżę Pięciokątną oraz Kaplicę św. Jerzego. Warto przyjrzeć się barokowej Katedrze św. Mikołaja z jej złotymi marmurami i cennymi freskami. Nad rzeką Lublanicą przebiega czternaście mostów, z których najbardziej charakterystyczny jest ten, który nazywa się… Trzy Mosty. Trimostovje to w rzeczywistości jedna budowla złożona z trzech części – kamiennego mostu z XIX wieku i dobudowanych później dwóch pieszych mostów.

W Lublanie zobaczyć warto także budynek ratusza i piękną fontannę. Na uwagę zasługuje Galeria Narodowa i Słoweńskie Muzeum Etnograficzne.

W pobliżu granicy z Austrią położony jest Maribor ze znajdującym się w centrum miasta zamkiem z barokową klatką schodową i malowidłami na suficie. Najważniejszą świątynią jest Katedra św. Jana Chrzciciela, ale pięknie prezentuje się też franciszkańska Bazylika św. Marii. Maribor pochwalić może się też niezwykłą atrakcją – liczącą sobie 400 lat winoroślą, która, jako najstarsza na świecie, wpisana została do Księgi rekordów Guinnessa.

Również mniejsze miasta Słowenii mogą zaoferować ciekawe atrakcje. Piran to jeden z najbardziej pożądanych celów turystyki letniej. Stare miasto tego nadmorskiego kurortu, zamieszkanego w dużej mierze przez Włochów, przypomina Wenecję. Ptuj jest jednym z najstarszych miast kraju, które pochwalić może się budynkami zamku i klasztoru Braci Mniejszych. Maleńka Skofja Loka urzeka starówką i kolorowymi domami. Bohinj to miejsce, w którym znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń Słowenii, a w Sticna – siedziba opactwa cystersów.

Słowenia to jednak w dużej mierze piękna przyroda. Turystów przyciąga polodowcowe jezioro Bled z położoną w zachodniej części wyspą z kościołem. Wielką atrakcją jest też olbrzymia jaskinia Postojna. Chociaż jej długość to ponad 20 kilometrów, wyznaczono tu pięciokrotnie krótszy szlak turystyczny, który częściowo pokonuje się kolejką elektryczną.

Przez terytorium Słowenii przebiega również część Alp Julijskich. Najwyższym szczytem jest Triglav (2864 m), którego zarys widnieje na fladze i herbie kraju. Dobrze oznakowane szlaki i wspaniałe górskie krajobrazy zachęcają do wspinaczki.

Co zainteresowało Was najbardziej w Słowenii? Gdzie udalibyście się w pierwszej kolejności? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz