Co warto zobaczyć w Sopocie?

Podróże    
ocena

W 2011 roku Sopot został uznany przez dziennikarzy amerykańskiego „New York Times” za jedno z najciekawszych miejsc na świecie. Polski kurort zostawił w tyle między innymi Miami i Saloniki. Czyżby powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, znowu okazało się trafne? Na pewno warto się o tym przekonać i na własne oczy zobaczyć Sopot.

Co warto zobaczyć w Sopocie?

fot. Mateusz Osienkiewicz

Jedna z najważniejszych atrakcji miasta to oczywiście drewniane molo, które jest najdłuższym tego typu obiektem w Europie. Spacerowy pomost ma ponad 500 metrów długości i rozciąga się nad wodami Zatoki Gdańskiej. Po dodarciu na jego koniec cieszyć można się nie tylko podwójnym stężeniem jodu w powietrzu, ale również widokami głębokiego morza, wybrzeża z plażami, gdańskich portów i Mierzei Helskiej.

Część lądowa molo, czyli Skwer Kuracyjny, mieści zabytkową fontannę, latarnię morską i muszlę koncertową. Molo może być dużą atrakcją nawet w zimie, kiedy wejście jest bezpłatne, a na Skwerze Kuracyjnym działa sztuczne lodowisko.

W lecie przyciągają turystów sopockie plaże. Kąpiele słoneczne, pływanie pod czujnym okiem ratowników, piłka plażowa, szereg akcji promocyjnych i imprez plenerowych – to wszystko zaoferować może piaszczysty brzeg Bałtyku. Przy samej plaży, w pobliżu molo, położony jest okazały budynek Grand Hotelu. Jego wnętrza maja niezwykłą historię – pełniły niegdyś funkcję kwatery Adolfa Hitlera i wojskowego szpitala ewakuacyjnego. Gośćmi byli przywódcy państw, koronowane głowy oraz gwiazdy estrady i filmu.

Ulica Bohaterów Monte Cassino, nazywana często „Monciakiem”, to najważniejsza ulica w mieście. Wśród secesyjnych kamieniczek spacerują tutaj tłumy turystów, którzy mogą odwiedzić okoliczne restauracje i kawiarnie. Szczególnie w lecie nie brakuje również ulicznych artystów i performerów – mimów, muzyków, portrecistów.

Do rangi ważnej atrakcji urósł również wybudowany tu niecałe 10 lat temu Krzywy Domek – budynek o kształtach przypominających odbicie zwykłego domu w krzywym zwierciadle. Turyści codziennie setki razy fotografują oryginalną fasadę – trudno później uwierzyć, że nie majstrowali przy zdjęciu programem graficznym!

Chociaż prestiż polskich festiwali muzycznych w ostatnich latach znacznie zmalał, atrakcją Sopotu jest nadal Opera Leśna. To piękna plenerowa scena, której konstrukcja zapewnia odpowiednią akustykę. Coroczny Międzynarodowy Festiwal Piosenki przyciąga na ulicę Moniuszki zagraniczne gwiazdy.

Inne ciekawe miejsca i obiekty w Sopocie, które trzeba zobaczyć, to przede wszystkim: Kościół św. Jerzego, Ratusz Miejski, Dworek Sierakowskich, Łazienki Południowe, Muzeum Sopotu, Dworek Sierakowskich, Aqua Park.

Byliście kiedyś w Sopocie? Co najbardziej spodobało Wam się w tym mieście?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz