Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Podróże    
ocena

Czternaście wysp połączonych ponad pięćdziesięcioma mostami składa się na niecodzienny układ urbanistyczny Sztokholmu. Stolica Szwecji to kosmopolityczne centrum, które łączy nowoczesną architekturę z urokliwym Starym Miastem i mnóstwem terenów zielonych.

Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

sxc.hu

Pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić turysta w Sztokholmie, jest spacer po starówce i położonej w pobliżu wyspie Södermalm, z której rozpościera się piękna panorama miasta. Sztokholmskie Stare Miasto (Gamla Stan) to miejsce, w którym panuje niezwykle przyjemna atmosfera. Choć niewielkie, pełne jest wąskich pasaży i zaułków. Niektóre z położonych tu kolorowych kamienic przypominać mogą Polakom podobne obiekty w Gdańsku czy we Wrocławiu.

Zobaczyć trzeba pobliski Zamek Królewski (Kungliga Slottet), który wciąż jest oficjalną rezydencją szwedzkiej rodziny królewskiej. Wybudowano go na miejscu wcześniejszego renesansowego pałacu, który spłonął doszczętnie pod koniec XVII wieku. Budynek harmonijnie łączy styl rodzimy ze stylem włoskim i francuskim. Bardziej dostojnie prezentuje się jednak inna rezydencja królewska, do której warto dojechać – Drottningholm. Wpisany jako pierwszy szwedzki obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pałac znajduje się niestety na przedmieściach.

Dla pozostających na Starym Mieście kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki będzie Kościół św. Mikołaja (Storkyrkan/Sankt Nicolai Kyrka) – licząca prawie 700 lat luterańska katedra. W jej wnętrzach odbywają się najważniejsze ceremonie związane z monarchią. Rolę nekropolii królewskiej pełni inna nieodległa świątynia – Riddarholmskyrkan. Spacerując po jej dziedzińcu, podziwiać można widok jeziora Malaren i Ratusza Miejskiego, w którym od dziesiątków lat szwedzka rodzina królewska wydaje przyjęcia na cześć laureatów Nagrody Nobla.

Sztokholmskie Vasa Musset oraz skansen to dwa wyróżniające się obiekty muzealne, którymi może pochwalić się stolica Szwecji. Muzeum Statku Vasa prezentuje jedyny na świecie oryginalny XVII-wieczny okręt, który z trudem wydobyto po ponad trzystu latach od zatonięcia. Skansen to, przejęta później przez wiele języków, nazwa własna parku otwartego pod koniec XIX wieku. Przeszło 140 autentycznych budowli i domostw przeniesiono tu z niemal wszystkich zakątków kraju. Dwa miliony turystów, którzy rokrocznie odwiedzają to miejsce, witanych jest przez obsługę w strojach z epoki. Skansenowi towarzyszy park zoologiczny z rodzimymi i egzotycznymi gatunkami zwierząt.

Sztokholm, będący jedna z najważniejszych nowoczesnych metropolii Północy, najłatwiej dosięgnąć rzecz jasna za pomocą nowoczesnych metod – w Internecie. Porównywanie cen hoteli w Sztokholmie, których w mieście tym są setki, to jedyny sposób na szybkie, bezstresowe wybranie miejsca noclegowego. Szukanie na własną rękę byłoby nie tylko męczące, ale przede wszystkim bezsensowne – ile niewielkich, a świetnych hoteli moglibyśmy przeoczyć! Jak powszechnie zaś wiadomo – dobry hotel to połowa zadowolenia z pobytu.

Największą w sieci ilość hoteli znajdziesz na Trivago.pl

Która atrakcja Sztokholmu zainteresowała Was najbardziej i dlaczego? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz