Co warto zobaczyć w Szwajcarii?

Podróże    
ocena

Szwajcaria to od blisko dwustu lat neutralna demokracja bezpośrednia i najbardziej chyba odosobniony kraj na mapie politycznej Europy. Nie oznacza to jednak, że słynąca z najdokładniejszych zegarków i najbezpieczniejszych banków kraina jest zamknięta dla odwiedzających. Wręcz przeciwnie – jej zabytki i szeroki wachlarz atrakcji przyciągają każdego roku kilkanaście milionów turystów.

Co warto zobaczyć w Szwajcarii?

sxc.hu

Największym miastem Szwajcarii jest Zurych, który stanowi przemysłowe i finansowe centrum kraju. Wyraźnych rysów panoramie miasta nadają wieże trzech świątyń: potężnej katedry, wyposażonego w największą tarczę zegarową w Europie Kościoła św. Piotra oraz słynącego z pięknych witraży Kościoła Fraumünster. W mieście warto zobaczyć domy mieszczańskie oraz liczne muzea.

Szwajcaria nie ma stolicy, ale osoby nieprzyzwyczajone do takiego stanu rzeczy określają mianem stołecznego miasta Berno, w którym mieści się siedziba rządu. Pięknie prezentuje się tutejszy zespół starego miasta z późnogotycką Bazyliką Św. Wincentego. Także tutaj ze smakiem wykończone są budynki mieszczańskie, a nawet bogato zdobione studnie. Na rolniczych terenach Wyżyny Berneńskiej produkuje się najlepsze sery Emmentaler oraz wydobywa wodę mineralną.

Sporo zabytków znajduje się w Bazylei, która w XV wieku stała się jednym z czołowych ośrodków humanizmu, a do dzisiaj pełni rolę szwajcarskiego centrum sztuki i muzyki. Warto zobaczyć tu przede wszystkim gotycko-romańską katedrę, najlepiej zachowaną bramę miejską – Spelentor oraz ratusz miejski, który wyróżnia się ciemnoczerwonymi ścianami i fantazyjnymi balkonikami.

Kolejne spore, jak na warunki szwajcarskie, miasto to Lozanna – położony nad Jeziorem Genewskim dawny ośrodek reformacji. Wśród zabytków wymienić trzeba wczesnogotycką katedrę. Wędrując starówką, oglądać można również budynek ratusza i XIII-wieczny Kościół św. Franciszka z pięknymi freskami. We wzniesionym w stylu włoskiego renesansu budynku Palais de Rumine mieszczą się dzisiaj interesujące muzea.

Genewa to przede wszystkim ważny ośrodek światowej polityki i współpracy międzynarodowej. Działają tutaj między innymi: Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Siedziby dwóch ostatnich instytucji mieszczą się w pięknych klasycystycznych budynkach. Lista najcenniejszych zabytków miasta obejmuje miedzy innymi katedrę, gotyckie kościoły, pałace i ratusz. Na długość ponad 100 metrów rozciąga się pomnik krzewicieli reformacji z licznymi posągami.

Warto pamiętać, że niewielka Szwajcaria to kraj nie tylko wielu interesujących miast i zabytków, ale również niezwykłej przyrody. Za największą atrakcję uchodzą Alpy z rejonami takimi jak Jungfrau. Niezwykłym szczytem jest Matterhorn, który wygląda jak stroma piramida z lodu. U stóp gór, nad rozległym jeziorem, położona jest malownicza Lucerna. Okolice Jeziora Czterech Kantonów oferują z kolei przepiękne widoki alpejskich łąk.

Co najbardziej spodobało Wam się w Szwajcarii? Opowiedzcie nam o tym w komentarzu!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz