Co warto zobaczyć w Szwecji?

Podróże    
ocena
Szwecja to kraj zmienny jak kameleon, w zależności do pory roku – w zimie przykryta grubą warstwą śniegu, w lecie promieniejąca świeżą zielenią. W grudniu oferuje doskonałe warunki do jazdy na nartach biegowych, w lecie do przyjemnych kąpieli w tysiącach tamtejszych jezior. Bardzo popularne są również piesze wyprawy poprzez dziewicze tereny Wielkiej Północy.

Co warto zobaczyć w Szwecji?

sxc.hu

Sztokholm

To średniowieczne miasto, położone nad brzegiem Bałtyku, zbudowane zostało w samym sercu archipelagu liczącego ponad 24000 wysp! Gamla Stan, na wyspie Stadsholmen, to starówka pochodząca z XIII wieku, ze wspaniałą architekturą, obfitująca w ciekawe elementy, jak na przykład niezliczone łuki. Warto odwiedzić Pałac Królewski z 1760 roku, a na wyspie Djurgarden do odwiedzin zachęca muzeum Skansen - pierwsze muzeum na świeżym powietrzu na świecie. Vasamuseet z kolei to stanowisko archeologiczne obrazujące życie marynarzy z XVII wieku.

Göteborg

To drugie, co do wielkości, miasto w Szwecji może pochwalić się przede wszystkim wspaniałym portem oraz unikatowym parkiem atrakcji Liseberg, bardzo popularnym wśród szwedzkiej młodzieży.

Vadstena

Vadstena to piękne miasto położone nad jeziorem Vättern gdzie wznosi się niepowtarzalny zamek renesansowy: Vadstena slott. Wybudowany przez pierwszych władców z dynastii Wazów dominuje malowniczo nad portem. Położone nieopodal opactwo łączy w sobie charakterystykę konstrukcyjną gotyku i renesansu.

Jokkmokk

Położony tuż nad kołem podbiegunowym, Jokkmokk był swego czasu lapońskim targowiskiem oraz misją, a dziś stanowi relikt interesującej kultury Samów. Na początku lutego, każdego roku odbywa się znany w całej Szwecji kiermasz/targ  gdzie można zaopatrzyć się w unikatowe wyroby rękodzieła w charakterystycznych, żywych kolorach (niebieskim, czerwonym i żółtym). W tym małym miasteczku można również obserwować niesamowitą zorzę polarną, w zimie doświadczyć najkrótszego dnia, a w lecie nienadchodzącej nigdy nocy.

Öland

Öland to maleńka wyspa gdzie znajdują się ruiny fortyfikacji oraz ponad 400 starych wiatraków. Na południe natomiast przysiadł na wzgórzu okrągły fort Graborg, pochodzący z ery kamienia łupanego, o średnicy 200 metrów. Niedaleko, w  Eketorp, można zagubić się w uliczkach doskonale odrestaurowanego średniowiecznego miasteczka oraz zgłębiać sekrety ruin zamku Borgholm, słynącego z pięknych latarni morskich. Możemy się również przejść do Öland z Kalmar po najdłuższym moście Europy (6 km).

Chcielibyście wybrać się do Szwecji? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz