Co warto zobaczyć w Tajlandii?

Podróże    
ocena

Tajlandia staje się powoli jednym z najmodniejszych kierunków dla spragnionych egzotyki podróżników z USA i Europy. Ze swoim doskonałym jedzeniem, korzystnym klimatem i fascynującą kulturą, kraj przyciągnąć potrafi niezależnie od tego, jaki rodzaj turystyki preferujemy. Podpowiadamy, co szczególnie warto zobaczyć w Tajlandii.

Co warto zobaczyć w Tajlandii?

sxc.hu

Stolica kraju, Bangkok, to rozwijająca się w zawrotnym tempie metropolia. Wielu turystów obiera sobie to, uznawane za najgorętsze na świecie miasto za początkowy punkt podróży po Tajlandii. Nie ma tu jednego centrum, które skupiałoby wszystkie atrakcje. Zobaczyć trzeba przede wszystkim Wielki Pałac Królewski – otoczony blisko dwoma kilometrami muru obronnego i wodami rzeki Menam kompleks rezydencji królewskich. Najważniejszą częścią pałacu jest olśniewająca, wypełniona srebrem, złotem i kamieniami szlachetnymi świątynia Wat Phra Kaew. Nad drogocennym wyposażeniem góruje tu szmaragdowy posąg Buddy na złotym cokole.

Spośród wielu świątyń Bangkoku szczególnie warto zobaczyć również potężną Wat Pho z posągiem leżącego Buddy oraz Wat Arun, która przyciąga zdobionymi tłuczoną porcelaną wieżami (prangami). Atrakcją turystyczną o zupełnie innym charakterze jest dom Jima Thompsona, Amerykanina, który po wojnie wzbogacił się na handlu jedwabiem. Zafascynowany kulturą Tajlandii biznesmen założył tu kompleks, do którego przeniósł oryginalne drewniane budynki z różnych regionów Tajlandii.

Planując zwiedzanie kraju, warto zwrócić uwagę na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na którą wpisane są najdoskonalsze regiony przyrodnicze i zabytki. Zaledwie sto kilometrów od Bangkoku znajduje się dawna stolica Królestwa Syjamu, Ayutthaya. W zniszczonym przez wojska birmańskie w XVIII wieku mieście udostępniane są pozostałości pałaców i ruiny świątyń buddyjskich.

Czterysta kilometrów dzieli Bangkok od dawnego miasta Sukhotai i związanego z nim zespołu zabytkowego. Miejsce to było niegdyś stolicą królestwa Siam i kształtującej się odrębności narodowej Tajów. Znajduje się tutaj około czterdzieści świątyń dawnego centrum duchowego.

Innym z figurujących na liście UNESCO obiektów jest stanowisko archeologiczne Ban Chiang, które uznawane jest za najważniejsze odkrycie archeologii w Azji Południowo-Wschodniej. Zobaczyć tu można pozostałości osady i cmentarzyska z IV tysiąclecia p.n.e.

Wzdłuż granicy z Birmą położony jest rezerwat przyrodniczy Thung Yai-Huai Kha Kheng. To miejsce życia niezliczonej ilości zwierząt, łącznie z wielkimi ssakami jak słonie i tygrysy. Innym chronionym regionem jest kompleks leśny Dong Phayayen-Khao Yai, w którym podziwiać można malowniczy krajobraz z wąwozami i licznymi wodospadami.

Co najbardziej interesuje Was w Tajlandii? Jakie miejsce byłoby Waszym pierwszym celem? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz