Co warto zobaczyć w Toruniu?

Podróże    
ocena

W plebiscycie „7 cudów Polski” drugie miejsce (po Kopalni Soli w Wieliczce) zajął Toruń. Wyróżnienie to jest jak najbardziej odpowiednie, ponieważ miasto jest piękne. Na jego zwiedzenie warto poświecić trochę czasu. Na pewno nie będzie on zmarnowany.

Co warto zobaczyć w Toruniu?

sxc.hu

Ratusz Staromiejski został wybudowany w XIV wieku i jest zaliczany do jednych z najpiękniejszych tego rodzaju budowli w Europie. Dziś jest on siedzibą Muzeum Okręgowego.

Najdłuższym odcinkiem murów miejskich jest odcinek, wybudowany wzdłuż Wisły. Ma on długość około kilometra. Poza tym fragmenty murów można podziwiać przy ulicy Podmurnej, przy podominikańskim zespole klasztornym i kościele św. Mikołaja. Do naszych czasów przetrwało 9 baszt (m. in. Krzywa Wieża, Monstrancja, Koci Łeb, Koci Ogon, Wartownia, Gołębnik, Żuraw) i 3 bramy (Brama Klasztorna, Brama Mostowa, Brama Żeglarska) z całego systemu obronnego miasta. Bramy i baszty nie zostały udostępnione do zwiedzania. Bez problemów można wejść do baszty Krzywa Wieża. Jednak obiekty te warto zobaczyć ze względu na samą architekturę.

Toruń to miasto, które słynie z pięknych, mieszczańskich kamienic. Owo bogactwo wynika z faktu, że Toruń był miastem kupieckim. W związku z tym wykształciły się różne typy budowli przeznaczonych do spełniania konkretnych funkcji. Można tu podziwiać budowle gotyckie, renesansowe, barokowe czy wybudowane w XIX wieku. Do najładniejszych należą Dom Kopernika (siedziba Muzeum Kopernika), Kamienica Pod Gwiazdą (siedziba Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu) czy Łuk Cezara.

Na terenie Torunia można podziwiać pałace mieszczańskie XVII i XVIII wieku: Dąmbskich, Fengera, Meissnera oraz Riessa. Najbardziej okazała budowla jest pałac Jakuba Meissnera. Do naszych czasów w oryginalnym kształcie przetrwała jedynie rezydencja Dąmbskich. Obecnie jest ona siedzibą Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Pozostałe zostały przebudowane w XIX wieku. Z innych budynków wartych zobaczenia, należy wymienić gotycki dwór św. Jerzego połączony oraz Dworu Artusa z XIX wieku. Działa tu Centrum Kultury „Dwór Artusa” oraz Toruńska Orkiestra Kameralna. Turyści indywidualni mają utrudniony dostęp do tego zabytkowego obiektu. Grupy zorganizowane mogą go zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji.

W Toruniu można podziwiać, m. in. 3 gotyckie świątynie. Są to: kościół św. Jerzego, kościół św. Wawrzyńca oraz kościół św. Krzyża. Jeśli chodzi o opłaty, to bilety wstępu obowiązują jedynie w Katedrze Świętojańskiej;

Spichlerze to jedne z najbardziej charakterystycznych budynków Torunia (30 obiektów). Większość z nich można podziwiać w południowej części Starego Miasta. Zachowane do naszych czasów obiekty to budowle gotyckie, renesansowe oraz te, wybudowane w XIX wieku.

UWAGA!

Warto zobaczyć bardzo dobrze zachowane ruiny zamku krzyżackiego oraz Twierdzę Toruń (XIX wiek). Obecnie można podziwiać prawie 150 budowli obronnych. Dla zwiedzających przygotowano okrężny czarny szlak turystyczny. Należy pamiętać, że nie wszystkie forty są udostępnione do zwiedzania.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz