Co warto zobaczyć w Trójmieście?

Podróże    
ocena

Trójmiasto – trzy nadmorskie miejscowości, z których każda oferuje moc turystycznych atrakcji. Przybywający tutaj podróżni mogą nie tylko podziwiać wiele historycznych atrakcji, lecz także zaznać uroków plażowania nad Bałtykiem i skorzystać z bogatej oferty kulturalnej Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Konurbacja ta przyciąga co roku miliony turystów z całego świata, a korzystne położenie i walory wszystkich wchodzących w jej skład miast doceniane są coraz bardziej przez polskich i zagranicznych inwestorów. Wszystko to sprawia, że Trójmiasto rozwija się w zawrotnym tempie i co roku oferuje jeszcze więcej atrakcji dla przybywających tu osób.

Przyjrzyjmy się najpierw największemu z miast, czyli Gdańsku. Liczący ponad 1000 lat ośrodek poszczycić się może największą ilością zabytków w nadbałtyckiej części Europy. Reprezentacyjna Droga Królewska rozpoczynająca się tuż za Bramą Wyżynną, Wieża Więziennej Katowni mieszcząca tymczasowo Muzeum Bursztynu, Złota Brama, Dwór Św. Jerzego, Targ Węglowy będący miejscem organizacji letnich imprez – zabytki Gdańska można by wymieniać bez końca. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o Ratuszu Głównego Miasta, który uznawany jest za najcenniejszą historyczną budowlę świecką w mieście.

Będąc w Gdańsku trzeba też koniecznie uwzględnić w planie wycieczki zobaczenie jego symbolu – pochodzącej z XII w. Fontanny Neptuna. Warto też udać się na Długie Pobrzeże. Tutaj bowiem stoi kolejna wizytówka portowego miasta, czyli Żuraw. Nie mniej ciekawa jest Brama Mariacka, która otwiera przed nami jedną z najbardziej urokliwych uliczek w Europie przy której stoi m.in. jeden największych kościołów zbudowanych z cegły na świecie – Bazylika Mariacka. Miłośników morza na pewno nie zawiedzie Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port będąca jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów nad Morzem Bałtyckim.

Przenieśmy się do powstałej w 1926 r. Gdyni. To nowoczesne, szybko rozwijające się miasto portowe pełne malowniczych tras spacerowych, ciekawych punktów widokowych, przystani żaglowych i klubów jachtowych. Gdańsk wyróżnia się także dzięki wyjątkowo długiej, bo liczącej 12,5 km, linii brzegowej. Odwiedzając to miasto, warto wybrać się do Akwarium Gdyńskiego – mieści ono ciekawe wystawy na temat oceanografii i hydrobiologii a także akwaria z bogatą florą i fauną. Miłośników historii nie zawiedzie też Muzeum Marynarki Wojennej. W czasie wycieczki do Gdańska warto uwzględnić w planie wycieczki zwiedzenie najsłynniejszego polskiego żaglowca – Daru Pomorza oraz Okrętu Muzeum - niszczyciela ORP Błyskawica. Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia może być przyjemny spacer Bulwarem Nadmorskim.

SopotFot. sxc.hu

Sopot jest miastem, którego dogodnego i malowniczego położenia mogłoby mu zazdrościć wiele europejskich kurortów. Trójmiejski Park Krajobrazowy z jednej strony a piaszczyste plaże Zatoki Gdańskiej z drugiej – już to jest wystarczającym powodem, aby tu przybyć. Należy wspomnieć, że Sopot poszczycić się może najdłuższym, bo liczącym 511,5 metra molem w Europie. Prowadzi do niego reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Cassino zwana Monciakiem. Wśród pochodzących z przełomu XIX i XX w. kamienic wyróżnia się bardziej współczesny Krzywy Domek, którego wnętrza kryją puby, sklepy i restauracje. Wizytówką Sopotu jest bez wątpienia Opera Leśna – ten amfiteatr na wolnym powietrzu zalicza się do najpiękniejszych i najlepszych pod względem akustyki obiektów tego typu w Europie.

Chcielibyście wybrać się do Trójmiasta? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz