Co warto zobaczyć w Turcji?

Podróże    
ocena

Turcja to kraj łączący wpływy Azji i Europy, który jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku Polaków i obywateli wielu innych krajów z całego świata. Kraj przyciąga swoją różnorodnością, ciekawym ukształtowaniem terenu, wspaniałymi plażami i niezliczoną ilością atrakcji turystycznych. Właśnie te ostatnie chcielibyśmy tutaj pokrótce przedstawić. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat najważniejszych godnych odwiedzenia miejsc w Turcji.

Co warto zobaczyć w Turcji?

photoxpress.com

Jeżeli jesteśmy amatorami pięknych widoków i atrakcji przyrodniczych, na pewno nie zawiedzie nas tureckie Pamukkale. Znajdują się tutaj wyjątkowo ciepłe i bogate w wapń wody spływające malowniczo kaskadami z urwisk. Naturalne skalne półki i płytkie baseny tworzą unikatowy krajobraz, którego po prostu nie sposób nie docenić. Niestety, w XX wieku masowy napływ turystów w to miejsce stał się, paradoksalnie, dużym problemem tego miejsca, który starano się rozwiązać przez zakaz kąpieli w sadzawkach.

Kolejnym miejscem, które nie zawiedzie amatorów zapierających dech w piersiach widoków jest region Kapadocji. Dawne imperium hetyckie rozciąga się między Konyą i Malatyą oraz Ankarą i Sivasem. Obecne tutaj kościoły i kaplice są celem wycieczek przybywających tutaj właściwie z całego świata. Skalne kominy, wyciosane w kamieniu osady i wspaniałe doliny to miejsca, wobec których nie można pozostać obojętnym. Na wizytę w Kapadocji warto poświecić nawet kilka dni – dobrymi bazami wypadowymi będą miejscowości Göreme, Ürgüp z czy ośrodek garncarstwa w Avanos.

Turcja jest także państwem znanym dzięki wspaniałym nadmorskim kurortom. Jeden z najbardziej popularnych znajduje się w Alanya. Piękne położenie miedzy górami Taurus a morzem, skalisty półwysep, znakomita plaża Kleopatry czy górujące nad miastem ruiny bizantyńskiej twierdzy to zaledwie kilka z powodów, dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek właśnie w tym miejscu.

Kolejnym często wybieranym przez turystów kurortem jest dość kameralny ośrodek w Kemer, który oprócz ciągnących się kilometrami plaż, oferuje też świetnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Warto wspomnieć, że jest to świetna baza wypadowa do wielu atrakcyjnych miejsc, gdzie podziwiać można pozostałości z czasów starożytnych – tj. Licji - Phaselis, Olimpos i Myry.

Nie ma też chyba turysty, który nie zachwyci się dawną rybacka osadą w Fethiye. Ten tętniący obecnie życiem wakacyjny kurort znany jest dzięki znakomitej plaży Ölüdeniz, którą otaczają zdumiewająco spokojne wody Morza Egejskiego.

Będąc w Turcji, nie można też zignorować najciekawszego jej miasta, czyli Istambułu. Miasto atrakcyjne jest pod każdym względem – jego historia, położenie, moc atrakcji i historycznych zabytków sprawia, że co roku przybywają tu spragnieni niezapomnianych wrażeń turyści z całego świata. Najbardziej znanym obiektem w  tym leżącym na granicy dwóch kontynentów mieście przeciętym cieśniną Bosfor jest imponujący kościół pochodzący z VI w n.e. - Hagia Sophia. Na szczególną uwagę zasługuje też największa muzułmańska świątynia w mieście, czyli Błękitny Meczet. Stambuł przyciąga też licznymi muzeami, pięknymi terenami wzdłuż rzeki a także dostępem do dwóch mórz – Marmara i Czarnego. Pobyt w tym miejscu będzie znakomitym ukoronowaniem udanego z pewnością urlopu w niezwykłej nie tylko pod względem turystycznym Turcji.

Chcielibyście wybrać się do Turcji? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz