Co warto zobaczyć w Warszawie?

Podróże    
ocena

Jedni ją kochają, inni nienawidzą – choć stolica Polski nie każdemu przypadnie do gustu, z pewnością nie można pozostać wobec niej obojętnym. Żeby więc wyrobić sobie zdanie o Warszawie, trzeba się do niej po prostu udać. Bogata historia miasta, jego nowoczesna architektura, wspaniałe zabytki, siedziby władz państwowych, ciekawa mieszanka zachodniej i wschodniej kultury, tętniąca życiem metropolia – w stolicy Polski każdy znajdzie coś dla siebie.

Co warto zobaczyć w Warszawie?

sxc.hu

Pomimo dotkliwych wojennych zniszczeń, najważniejsze zabytki Warszawy zostały precyzyjnie odrestaurowane i cieszą dziś oko licznie przybywających tu turystów z różnych zakątków świata. Zwiedzanie stolicy warto rozpocząć od spaceru uliczkami Starego i Nowego Miasta. Tu wielkomiejski gwar ustępuje nastrojowym uliczkom i zaułkom i przyjemnym skwerom. Na Rynku Starego i Nowego miasta (dwa historyczne place), zwłaszcza latem, odbywają się ciekawe imprezy kulturalne takie jak koncerty czy występy teatralne. Najpopularniejszym zabytkiem tej części Warszawy jest jednak XV wieczny Zamek Królewski. Dawna siedziba książąt mazowieckich po przeniesieniu stolicy do Warszawy stała się rezydencją władz królewskich. Chociaż obiekt został zburzony w czasie II wojny światowej, odbudowano go pieczołowicie z wykorzystaniem oryginalnych elementów. Tuż przy zamku stoi najstarszy świecki pomnik w mieście – powszechnie znana Kolumna Zygmunta.

WarszawaFot. sxc.hu

Szukając odrobiny wytchnienia, warto udać się do zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie. Ten zachwycający, XVII wieczny kompleks kryje piękne zabytki architektury (m.in. wspaniały Pałac na Wyspie – letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdzie odbywały się słynne „obiady czwartkowe”) a także jest miejscem ciekawych wydarzeń rozrywkowo-kulturalnych. Kolejny zespół pałacowy podziwiać można w Wilanowie. Letnia rezydencja królów i magnackich rodów to jeden z najznamienitszych zabytków barokowych w Europie. Odpocząć tu można w pięknym ogrodzie włoskim czy parku angielskim.

Wizytówką Warszawy i jej najpopularniejszym symbolem jest bez wątpienia Pałac Kultury i Nauki, którego budowę ukończono w 1955 r. Najwyższa budowla stolicy mieści m.in. salę koncertową, kino, basen, teatry a z tarasu widokowego na 30 piętrze roztacza się wspaniała panorama aglomeracji.

Chcąc poznać nieco historii, warto udać się do otwartego w 60 rocznicę walk Muzeum Powstania Warszawskiego. W budynku dawnej elektrowni tramwajowej mieści się jeden z  najnowocześniejszych i najciekawszych zarazem zespołów muzealnych w kraju. Rodziny z dziećmi z pewnością zaś docenią wizytę w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym – żyje tu kilka tysięcy zwierząt, z których najwięcej emocji wzbudzają niewątpliwie brunatne misie.

Chcielibyście wybrać się do Warszawy? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Ja często jestem, ale w celach biznesowych. Lubię łazienki. Zawsze jak jestem w Warszawie to nocuję w tym hotelu Rialto i chodzę sobie po Łazienkach na spacery. Zazwyczaj na dużo więcej czasu nie starczy, ale zawsze coś pospaceruje

~ Agata87 / 2015-08-20 12:16:26
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz