Co warto zobaczyć w Wielkopolsce?

Podróże    
ocena

Najstarsze miasta kraju, dziesiątki dworów i pałaców oraz tereny wymarzone do wędrówek i jazdy na rowerze. Województwo wielkopolskie to kolebka polskiej państwowości i atrakcyjny turystycznie region, który warto zobaczyć.

Co warto zobaczyć w Wielkopolsce?

sxc.hu

Poznań znajduje się w pierwszej piątce najchętniej odwiedzanych miast Polski. W stolicy województwa wielkopolskiego zobaczyć trzeba przede wszystkim Stare Miasto ze Starym Rynkiem i licznymi zabytkami. Pominąć nie można kamienic, domków budniczych i pięknego renesansowego ratusza. Obecnie odbudowywany jest najstarszy w Polsce zamek królewski. Na Ostrowie Tumskim położona jest najstarsza katedra o ogromnym znaczeniu historycznym – jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski.

Poznań to miasto ciekawych muzeów i szeregu imprez kulturalnych. Do najbardziej znanych wydarzeń należy Malta Festival Poznań, który przyciąga twórców teatralnych, filmowych, muzycznych i tancerzy z wielu rejonów świata. Jezioro Maltańskie jest miejscem wypoczynku i zawodów kajakowych i wioślarskich.

Kulturalne dziedzictwo Wielkopolski odkrywać najlepiej na Szlaku Piastowskim, który wiedzie przez najcenniejsze historycznie miejscowości oraz dwa pojezierza: poznańskie i gnieźnieńskie.

Ostrów Lednicki to wyspa, która była niegdyś jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych kraju. Można tu zobaczyć pozostałości palatium z kaplicą, które były elementem kompleksu obronnego. Polakom przedstawiać nie trzeba również Gniezna – dawnej stolicy Państwa Piastów. Miasto było świadkiem przełomowych wydarzeń takich jak Zjazd Gnieźnieński (prawdopodobnie) i koronacje królów. Zobaczyć trzeba przede wszystkim Wzgórze Lecha i Katedrę Gnieźnieńską z drzwiami przedstawiającymi dzieje św. Wojciecha. Na szlaku znajduje się też Trzemeszno, które pochwalić może się zespołem poklasztornym kanoników regularnych, późnobarokowym budynkiem szpitala i Kościołem Wniebowzięcia NMP. Szlak Piastowski kończy się w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie na największą uwagę zasługują Strzelno, Kruszwica i Biskupin.

Pozostając w województwie wielkopolskim, odwiedzić warto także Leszno i Kórnik. W pierwszym mieście zobaczyć trzeba zabytkowe kamienice, dawny pałac Sułkowskich, ratusz i wiatraki-koźlaki. W drugim – przede wszystkim otoczony fosą zamek, którego początki sięgają czasów średniowiecza. Dworki i pałace znaleźć można w: Rogalinie, Gołuchowie, Koszutach, Kołaczkowie, Russowie, Śmiełowie, Lewkowie, Dobrzycy i Czerniejewie.

Miłośnicy przyrody powinni zwrócić szczególną uwagę na Wielkopolski Park Narodowy, liczne rezerwaty (Diabli Skok, Klasztorne Modrzewie, Wyspa Konwaliowa) i parki krajobrazowe (Puszcza Zielonka, Promno).

Ceniący aktywny wypoczynek docenią długie szlaki turystyczne dla pieszych i dla rowerzystów. Około tysiąca znajdujących się na terenie województwa jezior daje dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Nad jeziorami takimi jak Bnińskie, Strykowskie czy Niepruszewskie znajdują się zorganizowane kąpieliska.

Czy byliście kiedyś w Wielkopolsce? Jakie zabytki lub atrakcje polecacie? Wypowiedzcie się!

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz