Co warto zobaczyć w województwie łódzkim?

Podróże    
ocena

Województwo łódzkie położone jest w samym sercu Polski, a we wsi Piątek znajduje się precyzyjnie określony środek kraju. Kojarzony z przemysłem włókienniczym region pochwalić może się średniowiecznymi i barokowymi zabytkami oraz oryginalną kulturą ludową.

Co warto zobaczyć w województwie łódzkim?

fot. Mateusz Osienkiewicz

W Łodzi przespacerować trzeba się przede wszystkim najważniejszą ulicę miasta i jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie – Piotrkowską. Oprócz dziesiątek sklepów i restauracji, znajdują się tutaj zabytkowe kamienice i wiele pomników, między innymi: ławeczka Tuwima, kuferek Reymonta i fortepian Rubinsteina.

Okazale prezentuje się łódzki Pałac Poznańskiego, który należał do tutejszego potentata przemysłowego. Zobaczyć warto potężny kompleks fabryk włókienniczych Księżny Młyn, który mieści dzisiaj Muzeum Sztuki, Muzeum Kinematografii i nowoczesne lofty. Dawna potęga przemysłu włókienniczego prezentowana jest we wnętrzach muzealnych Białej Fabryki Ludwika Meyera.

Łowicz to miasto, które słynie z oryginalnej kultury ludowej. Charakterystycznych pasiastych strojów i tradycyjnego budownictwo nie sposób pomylić z żadnym innym. Kolegiata w Łowiczu jest jednym z wielu przykładów architektury średniowiecznej w tym regionie. Niedaleko miasta położona jest wieś Arkadia z pięknym ogrodem w stylu angielskim i muzeum poświęconym rezydencji pałacowej.

Park francuski towarzyszy z kolei rezydencji magnackiej w nieodległym Nieborowie. W zespole pałacowym zwiedzać można różne sale, w których znajdują się przedmioty codziennego użytku i dzieła sztuki. W Maurzycach, w gromadzącym 30 różnych obiektów skansenie, odtwarzane są z kolei realia polskiej wsi XIX wieku.

Łęczyca pochwalić może się Zamkiem Królewskim, który został wzniesiony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. W odbudowanym po II wojnie światowej Domu Nowym mieści się dzisiaj Muzeum Ziemi Łęczyckiej. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się kolegiata w Tumie, która uważana jest za najlepszy przykład architektury romańskiej w kraju.

Zamek Kazimierza Wielkiego znajdował się kiedyś również w Inowłodzu. Obecnie we wsi obejrzeć można jedynie ruiny budowli, która została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Odwiedzając Inowłódz, warto pamiętać o pieczołowicie zrekonstruowanym budynku XII-wiecznego Kościoła św. Idziego. W wielokrotnie większym Sulejowie zobaczyć trzeba ufundowane przez Kazimierza Sprawiedliwego opactwo cystersów.

Czy odwiedziliście kiedyś województwo łódzkie? Co urzekło Was najbardziej? Opiszcie to miejsce w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz