Co warto zobaczyć w Zamościu?

Podróże    
ocena

Zamość często bywa nazywany „miastem idealnym” lub „Padwą Północy”. Renesansowe Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przyciąga turystów odnowionym, architektonicznym obliczem oraz niezwykłą atmosferą, którzy przyjeżdżają tu m.in. po to, aby zobaczyć Ratusz wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku.

Można pospacerować po XVI-wiecznym Rynku Wielkim. Jest to plac, który ma wymiary 100x100 m. Łączy się on z rynkami: Solnym i Wodnym. Na tym ogromnym placu można podziwiać podcieniowe kamienice mieszczańskie. Z tego powodu Zamość jest nazywany „miastem arkad”. W centrum znajduje się Ratusz z wysoką wieżą oraz słynnymi, szerokimi schodami.

Warto zobaczyć Bramę Szczebrzeską, Starą Bramę Lubelską, Nową Bramę Lubelską, Starą Bramę Lwowską i Nową Bramę Lwowską.

Panorama miasta z wieży widokowej znajdującej się na XVIII-wiecznej dzwonnicy przy Katedrze Zamojskiej jest  niezwykle interesująca. Znajdują się tam 3 zabytkowe dzwony: „Jan” z 1662 roku, „Tomasz” z 1721 roku i „Wawrzyniec” z 1715 roku.

Warto odnaleźć miejsca związane z życiem tutejszej społeczności żydowskiej. W Zamościu znajduje się dawny dom rabina, czyli kamienica z XVII wieku. Poza tym warto zobaczyć Dom Mykwy, czyli żydowską łaźnię (z zachowanym basenem do rytualnych kąpieli), synagogę z XVII wieku oraz żydowskie jatki z początku XX wieku. Synagogę można zwiedzać.

Warto zainteresować się Muzeum Zamojskim, Muzeum Barwy i Oręża „Arsenał”, Muzeum Martyrologii „Rotunda”, Muzeum Diecezjalnym oraz Muzeum Sakralnym Kolegiaty Zamojskiej.

W podziemiach Katedry Zamojskiej, która zachowała swój pierwotny renesansowy charakter, znajdują się krypty z prochami szesnastu ordynatów Zamoyskich i ich rodzin. Z innych sakralnych świątyń warto wymienić kościół Franciszkanów, kościół p.w. św. Mikołaja oraz kościół p.w. św. Katarzyny.

Spacer trasą turystyczną Bastionu VII i zobaczyć mury od wewnątrz z otworami strzelniczymi może okazać się efektywnym wypoczynkiem. Z zachowanych do naszych czasów budowli fortecznych można wymienić budynek o nazwie Kojec z XIX wieku, Furtę Wodną czy nadszaniec Bastionu VII.

UWAGA!

Dodatkowo warto obaczyć Infułatkę (piętrowy dom dziekanów Zamojskich z XVI wieku), gmach dawnej Akademii Zamojskiej (siedziba I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Zamoyskiego), pałac Zamoyskich oraz modernistyczny park miejski (powstał na terenie pofortecznym w latach 1919-1926).

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz